Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-2.0-beta1) - en to is translation catalogue (49 entries)

en: user
is: notandi

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Create a new user account.
is: Stofna nýjan notendaaðgang.

en: Request new password via e-mail.
is: Fá nýtt lykilorð í pósti.

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Groups
is: Hópar

en: Type
is: Gerð

en: List
is: Listi

en: disabled
is: óvirkt

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Enabled
is: Virkt

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Resources
is: Auðlindir

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: none
is: engin

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Field
is: Svæði

en: Help
is: Hjálp

en: Email
is: Netfang

en: Module
is: Eining

en: Never
is: Aldrei

en: Filter
is: Sía

en: Contains
is: Inniheldur

en: Does not contain
is: Inniheldur ekki

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Log in
is: Skrá  inn

en: Request new password
is: Óska eftir nýju lykilorði

en: Create new account
is: Stofna nýjan aðgang

en: role
is: hlutverk

en: revert
is: bakfæra

en: contains
is: inniheldur

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Ends with
is: Endar á

en: begins
is: byrjar á

en: Greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Does not start with
is: Byrjar ekki á

en: not_begins
is: endar_ekki
