Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-2.0-beta8) - en to sv translation catalogue (69 entries)

en: user
sv: användare

en: delete
sv: radera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Request new password via e-mail.
sv: Begär nytt lösenord via e-post.

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Development
sv: Utveckling

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Resources
sv: Resurser

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Password
sv: Lösenord

en: none
sv: ingen

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Field
sv: Fält

en: Help
sv: Hjälp

en: add
sv: lägg till

en: Email
sv: E-post

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Module
sv: Modul

en: Filter
sv: Filtrera

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: group
sv: grupp

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Log in
sv: Logga in

en: Exists
sv: Existerar

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: Query
sv: Databasfråga

en: Immediately
sv: Direkt

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: role
sv: roll

en: revert
sv: återställ

en: roles
sv: roller

en: Authentication
sv: Verifiering

en: Sorry, unrecognized username or password.
sv: Beklagar, okänt användarnamn eller lösenord.

en: Select
sv: Välj

en: Index
sv: Förteckning

en: contains
sv: innehåller

en: Authorization
sv: Tillåtelse

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Ends with
sv: Slutar med

en: exposed
sv: exponerad

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Visitors
sv: Besökare

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Server Address
sv: Server-adress

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: Administrators only
sv: Enbart administratörer

en: Visitors, but administrator approval is required
sv: Besökare, men godkännande från administratör krävs.

en: OG group
sv: OG-grupp
