Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-2.0) - en to fa translation catalogue (63 entries)

en: user
fa: کاربر

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Create a new user account.
fa: ایجاد حساب جدید

en: Request new password via e-mail.
fa: درخواست گذرواژه جدید از طریق پست الکترونیکی.

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Development
fa: توسعه

en: Type
fa: نوع

en: List
fa: فهرست

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Resources
fa: منابع

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Password
fa: گذرواژه

en: none
fa: هیچ

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Field
fa: فیلد

en: Help
fa: راهنما

en: add
fa: افزودن

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Email Address
fa: آدرس پست الکترونیکی

en: Module
fa: ماژول

en: Filter
fa: فیلتر

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Log in
fa: ورود

en: Exists
fa: وجود دارد

en: Request new password
fa: درخواست گذرواژه جدید

en: Query
fa: پرس و جو

en: Immediately
fa: فورا

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: role
fa: نقش

en: revert
fa: بازگشت

en: Session
fa: نشست

en: roles
fa: نقش‌ها

en: Authentication
fa: بررسی هویت

en: Select
fa: انتخاب

en: Index
fa: شاخص

en: contains
fa: شامل

en: Attribute name
fa: نام مشخصه

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: Administrators only
fa: تنها مدیران

en: Visitors, but administrator approval is required
fa: بازدید کنندگان، ولی موافقت مدیر نیاز باشد.
