Lightweight Directory Access Protocol (7.x-2.0) - en to hi translation catalogue (56 entries)

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Create a new user account.
hi: नया सदस्य खाता खोलें।

en: Request new password via e-mail.
hi: ईमेल द्वारा नया कूटशब्द मंगवाएँ।

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Development
hi: उद्विकास

en: Type
hi: प्रकार

en: List
hi: सूची

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Resources
hi: संसाधन

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Password
hi: कूटशब्द

en: none
hi: कोई नहीं

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Help
hi: मदद

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: group
hi: समूह

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Attributes
hi: गुण

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Exists
hi: मौजूद

en: Request new password
hi: नया पासवर्ड मंगवाएँ

en: Create new account
hi: नया खाता खोलें

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Session
hi: सेशन

en: roles
hi: भूमिकाओं

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: Sorry, unrecognized username or password.
hi: क्षमा करें, उपयोगकर्ता का नाम या पासवर्ड अपरिचित है।

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: begins
hi: शुरू होता है

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: OG group
hi: OG समूह
