Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-2.0) - en to pt translation catalogue (114 entries)

en: user
pt: usuário

en: delete
pt: apagar

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de usuário.

en: Request new password via e-mail.
pt: Solicitar uma nova senha por e-mail.

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Resources
pt: Recursos

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Password
pt: Senha

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Field
pt: Campo

en: Help
pt: Ajuda

en: add
pt: adicionar

en: User
pt: Usuário

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Module
pt: Módulo

en: Filter
pt: Filtrar

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: group
pt: grupo

en: Configuration
pt: Configurações

en: Attributes
pt: Atributos

en: Log in
pt: Entrar

en: Exists
pt: Existe

en: Delete LDAP Server
pt: Apagar Servidor LDAP

en: LDAP server
pt: Servidor LDAP

en: LDAP port
pt: Porta LDAP

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Query
pt: Consulta

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: role
pt: papel dos usuários

en: revert
pt: reverter

en: Session
pt: Sessão

en: roles
pt: papéis

en: Authentication
pt: Autenticação

en: exists
pt: existe

en: Sorry, unrecognized username or password.
pt: Desculpe, nome de usuário ou senha não reconhecidos.

en: Select
pt: Selecionar

en: Index
pt: Índice

en: test
pt: teste

en: Not available.
pt: Não disponível.

en: contains
pt: contendo

en: Authorization
pt: Autorização

en: Attribute name
pt: Nome do atributo

en: Starts with
pt: Começa com

en: Ends with
pt: Termina com

en: Cookie Lifetime
pt: Tempo de vida do cookie

en: exposed
pt: exposto

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Visitors
pt: Visitantes

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Queries
pt: Consultas

en: 1. Settings
pt: 1. Configurações

en: Server Address
pt: Endereço do Servidor

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: Administrators only
pt: Somente administradores

en: Visitors, but administrator approval is required
pt: Visitantes, mas é necessária a aprovação do administrador

en: LDAP Configuration
pt: Configuração LDAP

en: 2. Servers
pt: 2. Servidores

en: Enable LDAP Server
pt: Habilitar Servidor LDAP

en: Configure LDAP Authentication
pt: Configure a Autenticação LDAP

en: Implements LDAP authentication
pt: Implementa a Autenticação LDAP

en: Implements LDAP authorization (previously LDAP Groups)
pt: Implementa a Autorização LDAP (anteriormente Grupos LDAP)

en: LDAP Server Type
pt: Tipo de Servidor LDAP

en: Email Behavior
pt: Comportamento do Email

en: Failed to save object.  Your form data was not saved.
pt: Falha ao salvar objeto. Os dados em seu formário não foram salvos.

en: LDAP Authentication configuration saved
pt: Configurações da Autenticação LDAP salvas

en: Another user already exists in the system with the same email address. You should contact the system administrator in order to solve this conflict.
pt: Outro usuário já existe no sistema com o mesmo endereço de e-mail. Você deve contactar o administrador do sistema para resolver esse conflito.

en: LDAP Server delete failed.
pt: A exclusão do Servidor LDAP falhou.

en: Edit LDAP Server Configuration
pt: Editar Configuração do Servidor LDAP

en: LDAP Servers
pt: Servidores LDAP

en: Email Update
pt: Atualizar Email

en: No LDAP servers configured.
pt: Nenhum servidor LDAP configurado.

en: Add LDAP Server
pt: Adicionar Servidor LDAP

en: Implements LDAP authorization for Drupal roles
pt: Implementa a Autorização LDAP para funções do Drupal

en: Implements LDAP authorization for Organic Groups
pt: Implementa a autorização LDAP para Organic Groups

en: Save Query
pt: Salvar Consulta

en: Possible invalid format for:
pt: Possível formato inválido para:

en: Data from LDAP Server.
pt: Dados do Servidor LDAP

en: Common name
pt: Nome comum

en: Values to show
pt: Valores para exibir

en: All values
pt: Todos os valores

en: Count values
pt: Contar valores

en: Value separator
pt: Separador de valores

en: Separator to use between values in multivalued attributes
pt: Separador para usar entre valores em atributos multivalorados

en: Not exists
pt: Não existe

en: not exists
pt: não existe

en: configure at:
pt: configurado em:

en: This module does nothing in and of itself.  It should only be
        enabled and configured if another module requires it.
pt: Este módulo não faz nada por si próprio. Ele apenas deve ser
        habilitado e configurado se outros módulos o requererem

en: Field: Most Recent DN
pt: Campo: DN mais recente
