Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-2.1) - en to nl translation catalogue (74 entries)

en: user
nl: gebruiker

en: delete
nl: verwijderen

en: Create a new user account.
nl: Nieuwe gebruikersaccount aanmaken.

en: Request new password via e-mail.
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen via e-mail.

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: List
nl: Lijst

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Resources
nl: Bronnen

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Field
nl: Veld

en: add
nl: toevoegen

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Contains
nl: Bevat

en: Does not contain
nl: Bevat niet

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: groups
nl: groepen

en: An error occurred
nl: Er is een fout opgetreden

en: group
nl: groep

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Attributes
nl: Attributen

en: Log in
nl: Inloggen

en: Exists
nl: Bestaat

en: Encryption
nl: Encryptie

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: role
nl: rol

en: revert
nl: terugzetten

en: Session
nl: Sessie

en: roles
nl: rollen

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Sorry, unrecognized username or password.
nl: Onbekende gebruikersnaam of wachtwoord.

en: Select
nl: Selecteren

en: contains
nl: bevat

en: Authorization
nl: Autorisatie

en: Attribute name
nl: Attribuutnaam

en: Available Tokens
nl: Beschikbare tokens

en: Starts with
nl: Begint met

en: Ends with
nl: Eindigt met

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: begins
nl: begint

en: ends
nl: eindigt

en: Visitors
nl: Bezoekers

en: at
nl: in

en: Greater than or equal to
nl: Groter dan of gelijk aan

en: Less than or equal to
nl: Kleiner dan of gelijk aan

en: Does not start with
nl: Begint niet met

en: not_begins
nl: begint niet

en: Does not end with
nl: Eindigt niet met

en: not_ends
nl: eindigt niet

en: Administrators only
nl: Enkel beheerders

en: Visitors, but administrator approval is required
nl: Bezoekers, maar goedkeuring door beheerder is verplicht

en: Initializing
nl: Initialiseren

en: OG group
nl: OG groep

en: All values
nl: Alle waarden

en: Drupal role
nl: Drupal-rol
