Lightweight Directory Access Protocol (7.x-2.1) - en to tr translation catalogue (72 entries)

en: user
tr: kullanıcı

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Create a new user account.
tr: Yeni bir kullanıcı hesabı oluştur.

en: Request new password via e-mail.
tr: E-posta üzerinden yeni parola iste.

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Password
tr: Parola

en: none
tr: hiçbiri

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Field
tr: Alan

en: Help
tr: Yardım

en: add
tr: ekle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Module
tr: Modül

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: group
tr: grup

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Query
tr: Sorgu

en: Immediately
tr: Anında

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: role
tr: rol

en: revert
tr: geri al

en: Session
tr: Oturum

en: roles
tr: roller

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Sorry, unrecognized username or password.
tr: Özür dileriz, tanınmayan kullanıcı adı veya parola.

en: Select
tr: Seç

en: Index
tr: Dizin

en: contains
tr: içeriyor

en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: Attribute name
tr: Nitelik ismi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Ends with
tr: İle biten

en: exposed
tr: açıkça

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: Administrators only
tr: Sadece yöneticiler

en: Visitors, but administrator approval is required
tr: Ziyaretçiler, ama yönetici onayı gerekli

en: OG group
tr: OG grubu

en: user login form
tr: kullanıcı girişi formu
