Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-2.4) - en to uk translation catalogue (101 entries)

en: user
uk: користувач

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Create a new user account.
uk: Створити новий обліковий запис користувача.

en: Request new password via e-mail.
uk: Отримати новий пароль електронною поштою.

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Resources
uk: Ресурси

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Password
uk: Пароль

en: none
uk: немає

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Field
uk: Поле

en: Help
uk: Довідка

en: add
uk: додати

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Email Address
uk: Адреса електронної пошти

en: Module
uk: Модуль

en: Filter
uk: Фільтр

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: groups
uk: групи

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: group
uk: група

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Log in
uk: Вхід

en: Exists
uk: Існує

en: Email attribute
uk: Атрибут Email

en: Delete LDAP Server
uk: Вилучити LDAP Сервер

en: Choose a <em><strong>unique</strong></em> name for this server configuration.
uk: Виберіть <em><strong>унікальне</strong></em> ім'я для конфігурації сервера.

en: LDAP server
uk: Сервер LDAP

en: LDAP port
uk: Порт LDAP

en: DN for non-anonymous search
uk: DN для не-анонімного пошуку

en: Password for non-anonymous search
uk: Пароль для не-анонімного пошуку

en: Could not start TLS. (Error %errno: %error).
uk: Неможливо запустити TLS (Помилка %errno: %error).

en: Encryption
uk: Шифрування

en: Request new password
uk: Запит нового паролю

en: Query
uk: Запит

en: Immediately
uk: Негайно

en: Create new account
uk: Реєстрація

en: role
uk: роль

en: revert
uk: відновити

en: Session
uk: Сеанс

en: roles
uk: ролі

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: exists
uk: існує

en: Sorry, unrecognized username or password.
uk: Вибачте, ім'я користувача або пароль нерозпізнані.

en: Select
uk: Вибір

en: Index
uk: Індекс

en: test
uk: тест

en: Not available.
uk: Не доступне.

en: contains
uk: містить

en: LDAP Authentication
uk: Автентифікація LDAP

en: Authorization
uk: Уповноваження

en: Attribute name
uk: Назва властивості

en: Available Tokens
uk: Доступні замінники

en: Starts with
uk: Починається з

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: exposed
uk: розкритий

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Visitors
uk: Відвідувачі

en: at
uk: на

en: Greater than or equal to
uk: Більше або дорівнює

en: Less than or equal to
uk: Менше або дорівнює

en: Queries
uk: Запити

en: Does not start with
uk: Не починається з

en: Does not end with
uk: Не завершується на

en: Administrators only
uk: Тільки адміністратори

en: Visitors, but administrator approval is required
uk: Відвідувачі, але потрібне схвалення адміністратора

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: OG group
uk: Група ОГ

en: All values
uk: Всі значення

en: Associate manually created Drupal accounts with related LDAP Account if one exists.
uk: Пов'язувати вручну створені облікові записи Drupal з відповідними обліковими записами LDAP за наявності.

en: Show option on user create form to determine how account conflict is resolved.
uk: Показати налаштування у формі створення користувачів для визначення того як вирішуватимуться збіги облікових записів.

en: Make this an LDAP Associated account.  If a related LDAP account can not be found, a validation error will appear and the account will not be created.
uk: Зв'язати цей обліковий запис з LDAP. Якщо відповідний обліковий запис в LDAP не знайдено, буде виведено повідомлення про помилку та обліковий запис на даному сайті не буде створений.

en: Do not make this an LDAP Associated account.
uk: Не пов'язувати цей обліковий запис з LDAP.

en: LDAP Entry Association.
uk: Зв'язок з записом у LDAP.

en: To enable
          this an LDAP server must be selected for provisioning to Drupal in
          admin/config/people/ldap/user and "Show option on user create form..." must be selected.
uk: Щоб увімкнути це
           LDAP сервер повинен бути налаштований на надання ресурсів Drupal в
           admin/config/people/ldap/user і має бути обраний варіант "Показати налаштування у формі створення користувачів..."

en: Create corresponding LDAP entry.
uk: Створити відповідний запис у LDAP.

en: To enable
          this an LDAP server must be selected for provisioning to Drupal in
          admin/config/people/ldap/user and manual creation of LDAP accounts
          must be enabled also.
uk: Щоб увімкнути це
           сервер LDAP повинен бути налаштований на надання ресурсів Drupal в
           admin/config/people/ldap/user і також має бути увімкнене
           створення вручну облікових записів LDAP.

en: LDAP Options
uk: Параметри LDAP
