Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (7.x-2.6) - en to ja translation catalogue (87 entries)

en: user
ja: ユーザー

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Create a new user account.
ja: ユーザーアカウントの作成

en: Request new password via e-mail.
ja: パスワード再発行のメールをリクエスト

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Resources
ja: リソース

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Password
ja: パスワード

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Field
ja: フィールド

en: Help
ja: ヘルプ

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Module
ja: モジュール

en: Filter
ja: フィルター

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Watchdog
ja: システム監視

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: group
ja: グループ

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Attributes
ja: 属性

en: Log in
ja: ログイン

en: Exists
ja: 存在

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Query
ja: クエリー

en: Immediately
ja: 即時

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: role
ja: 役割

en: revert
ja: 戻す

en: Session
ja: セッション

en: roles
ja: 役割

en: Authentication
ja: 認証

en: Sorry, unrecognized username or password.
ja: 申し訳ありませんが、不明なユーザー名、パスワードです。

en: Select
ja: 選択

en: Index
ja: インデックス

en: contains
ja: 含む

en: Authorization
ja: 承認

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Available Tokens
ja: 使用可能なトークン

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: exposed
ja: 表示

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Visitors
ja: 訪問者

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: Administrators only
ja: 管理者のみ

en: Visitors, but administrator approval is required
ja: 訪問者が作成できるが管理者の承認が必要。

en: LDAP Watchdog Errors and Notifications
ja: LDAP Watchdogエラーと注意

en: Debugging and Configuration Help with LDAP
ja: LDAPのデバッグと設定ヘルプ

en: LDAP status page
ja: LDAPステータスページ

en: LDAP watchdog logs
ja: LDAP watchdog ログ

en: LDAP Help
ja: LDAP ヘルプ

en: Email Templates
ja: Eメールテンプレート

en: Mixed mode. Drupal authentication is tried first.  On failure, LDAP authentication is performed.
ja: 混合モード。Drupal認証が最初に試されます。失敗すれば、LDAP認証が実行されます。

en: ou=engineering</pre>   This test will be case insensitive.
ja: ou=engineering</pre> このテストはケースに敏感です。

en: No authorization consumer modules are enabled.  Enable
        LDAP Authorization Drupal Roles, OG LDAP, or another LDAP Authorization consuming module
ja: 有効な認証顧客モジュールはありません。
    LDAP認証Drupal役割、OG LDAP、あるいは別のLDAP認証使用モジュールを有効にしてください。

en: All values
ja: すべての値

en: What DNs have entries relavant to this configuration?
                e.g. <code>ou=campus accounts,dc=ad,dc=uiuc,dc=edu</code>
                Keep in mind that every additional basedn likely doubles the number of queries.  Place the
                more heavily used one first and consider using one higher base DN rather than 2 or more lower base DNs.
                Enter one per line in case if you need more than one.
ja: DNはこの構成に関連する何のエントリーを持ちますか? 例: <code>ou=campus accounts,dc=ad,dc=uiuc,dc=edu</code> 追加ベースDNはそれぞれクエリー数を倍増させがちなことに注意してください。 最初にとても重く使われるものを置き、2つ以上の低いベースDNよりも一つの高いベースDNを使うことを考えて下さい。もし1つ以上必要な場合、一行に1つ入力して下さい。

en: Each Base DN will be queried and results merged. e.g. <code>ou=groups,dc=hogwarts,dc=edu</code>
ja: 各ベースDNがクエリーされ結果がマージされます。例:<code>ou=groups,dc=hogwarts,dc=edu</code>

en: Base DNs for LDAP users, groups, and other entries.
ja: LDAPユーザー、グループ、他のエントリーのベースDN

en: Testing Drupal DN
ja: Drupal DNをテスト

en: Manual Drupal Account Creation and Updates
ja: 手動でDrupal アカウントの作成及び更新

en: Associate Drupal account with the LDAP entry.  This option
          is useful for creating accounts and assigning roles before an LDAP user authenticates.
ja: DrupalアカウントをLDAPエントリーに関連付けます。このオプションはLDAPユーザー認証の前にアカウントを作成したり役割を割り当てるのに役立ちます。

en: Test LDAP User Functionality for a given user.
ja: 実際にLDAPユーザー機能をテスト
