Legal (7.x-1.3) - en to sv translation catalogue (73 entries)

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Language
sv: Språk

en: Legal
sv: Juridik

en: Display Terms and Conditions statement on the registration page.
sv: Visa en villkorstext på registreringssidan.

en: Terms and Conditions
sv: Allmänna villkor

en: Terms and Conditions of Use
sv: Allmänna villkor för användning

en: Terms & Conditions
sv: Allmänna villkor

en: <strong>Accept</strong> Terms & Conditions of Use
sv: <strong>Jag godkänner</strong> dessa villkor

en: Your Terms & Conditions
sv: Dina allmänna villkor

en: Display Style
sv: Visningstyp

en: Scroll Box
sv: Rullista

en: Scroll Box (CSS)
sv: Rullista (CSS)

en: HTML Text
sv: HTML-text

en: How terms & conditions should be displayed to users.
sv: Hur villkorstexten skall visas för användarna.

en: Additional Checkboxes
sv: Ytterligare kryssrutor

en: Each field will be shown as a checkbox which the user must tick to register.
sv: Varje fält kommer att visas som en kryssruta som användaren måste kryssa i för att kunna registrera sig.

en: Label
sv: Etikett

en: Explain Changes
sv: Förklara ändringar

en: Explain what changes were made to the T&C since the last version. This will only be shown to users who accepted a previous version. Each line will automatically be shown as a bullet point.
sv: Förklara vilka förändringar som gjorts i villkorstexten sedan förra versionen. Detta visas bara för användare som redan har godkänt en tidigare version. Varje rad kommer automatiskt att visas som en punkt i en lista.

en: Changes
sv: Ändringar

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Display setting has been saved.
sv: Visningsinställningen har sparats

en: Terms & Conditions have been saved.
sv: De allmänna villkoren har sparats.

en: Terms & Conditions will not be shown to users, as no T&C have been saved.
sv: Allmänna villkor kommer inte att visas för användarna eftersom ingen villkorstext har sparats.

en: Version ID:
sv: ID för version:

en: User ID cannot be identified.
sv: ID för användaren kan inte identifieras.

en: To continue to use this site please read the Terms & Conditions below, and complete the form to confirm your acceptance.
sv: För att fortsätta använda denna webbplats måste du läsa igenom de allmänna villkoren nedan och fylla i formuläret för att bekräfta att du accepterar dem.

en: Changes List
sv: Lista över ändringar

en: Changes to the Terms & Conditions since last accepted:
sv: Förändringar som har gjorts till de allmänna villkoren sedan de senast godkändes:

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Date Added
sv: Tillagd datum

en: English
sv: Engelska

en: Languages
sv: Språk

en: Revision
sv: Version

en: Page Link
sv: Länk till sida

en: %name accepted T&C version %tc_id.
sv: %name accepterade T&C version %tc_id.

en: Created:
sv: Skapad:

en: All users (new version)
sv: Alla nya användare (ny version)

en: Language specific users (a revision)
sv: Språkspecifika användare (en ny version)

en: Ask To Re-accept
sv: Fråga om nytt godkännande

en: <strong>Accept</strong> <a href="@terms">Terms & Conditions</a> of Use
sv: <strong>Godkänn</strong> <a href="@terms">allmänna villkor</a> för användning

en: Language:
sv: Språk:

en: Revision:
sv: Version:

en: Create New Version / Translation
sv: Skapa ny version/översättning

en: Latest Version
sv: Senaste version

en: TODO.
sv: Att göra.

en: Most Recent Version/Revision
sv: Senaste version

en: Add T&C
sv: Lägg till villkor

en: accepted user
sv: godkända användare

en: An accepted user
sv: En godkänd användare

en: Legal Conditions relationship
sv: Relation för juridiska villkor

en: Create a relationship to a legal conditions and legal accepted.
sv: Skapa en relation till ett juridiskt villkor och godkännande.

en: Version ID accepted.
sv: Versions-ID för godkännande.

en: Revision ID accepted.
sv: Reviderings-ID för godkännande.

en: Language of T&C accepted by user.
sv: Språk för godkännande av villkor för användare.

en: User ID of user that accepted.
sv: ID-nummer för användare som godkände.

en: Acceptances to user relationship
sv: Godkännande till relation

en: Time Accepted
sv: Tidpunkt för godkännande

en: Time and date user accepted T&Cs.
sv: Tid och datum som användare godkände villkor.

en: Version of T&Cs.
sv: Version av villkor

en: Revision of T&Cs.
sv: Version för villkor

en: Language of T&Cs.
sv: Språk för villkor

en: Text of T&Cs.
sv: Text för villkor

en: Date T&Cs where added
sv: Datum då villkor lades till

en: Additional terms of T&Cs
sv: Ytterligare termer för villkor

en: Explanation of changes to T&Cs
sv: Förklaring till ändringar till villkor

en: Legal terms and conditions
sv: Juridiska termer och villkor

en: <strong>All users</strong>: all users will be asked to accept the new version of the T&C, including users who accepted a previous version.<br />
                               <strong>Language specific</strong>: only new users, and users who accepted the T&C in the same language as this new revision will be asked to re-accept.
sv: <strong>Alla användare</strong>: alla användare kommer att uppmanas att acceptera den nya versionen av "Allmänna villkor", inklusive användare som godkände en tidigare version.<br /><strong>Språkspecifik</strong>: enbart nya användare, och användare som godkände "Allmänna villkor" i samma språk som den nya versionen kommer att uppmanas att godkänna på nytt.

en: Display a Terms & Conditions statement on the registration page, require visitor to accept T&C to register. When a user creates an account they are required to accept your Terms & Conditions to complete their registration.
sv: Visa ett uttalande om allmänna villkor på registreringssidan, och kräv att besökare godkänner villkoren för att registrera sig. När en användare skapar ett konto är de tvungna att godkänna dina allmänna villkor för att slutföra sin registrering.

en: Display a Terms & Conditions statement on the registration page, require visitor to accept the T&C to register. A <a href="@page">page</a> displaying your T&C will be automatically created, access to this page can be set via the <a href="@access">permissions</a> administration page.
sv: Visa ett uttalande om allmänna villkor på registreringssidan, och kräv att besökare godkänner villkoren för att registrera sig. En <a href="@page">sida</a> som visar dina allmänna villkor kommer skapas automatiskt. Åtkomst till denna sida kan ställas in på administrationssidan <a href="@access">behörigheter</a>.

en: Administer Terms and Conditions
sv: Administrera juridiska villkor

en: View Terms and Conditions
sv: Visa juridiska villkor
