Lexicon (7.x-1.0) - en to fa translation catalogue (23 entries)

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: enabled
fa: فعال

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Synonyms
fa: مترادف‌ها

en: none
fa: هیچ

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Icon
fa: شمایل

en: Add term
fa: افزودن واژه

en: Configuration has been updated.
fa: تنظیمات به‌روز رسانی شد.

en: hours
fa: ساعت‌

en: days
fa: روزها

en: General
fa: عمومی

en: Clear cache
fa: پاکسازی حافظه موقت

en: normal
fa: معمولی

en: minutes
fa: دقیقه

en: edit term
fa: ویرایش واژه

en: administer taxonomy
fa: مدیریت طبقه‌بندی

en: access administration pages
fa: دسترسی به صفحات مدیریت

en: Superscript
fa: بالانویس

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
fa: <ul>
    <li>بررسی کنید آیا املای شما درست است.</li>
    <li>علامت های نقل قول اطراف عبارات را برای تطابق هر واژه به صورت جداگانه بردارید: <em>"blue smurf"</em> کمتر از <em>blue smurf</em> تطابق پیدا می‌کند.</li>
    <li>پرس و جوی خود را با عبارت <em>OR</em> کاهش دهید: <em>blue smurf</em> تطابق کمتری نسبت به <em>blue OR smurf</em> دارد.</li>
    </ul>

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف
