Lexicon (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: disabled
it: disattivato

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: none
it: nessuno

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Icon
it: Icona

en: Add term
it: Aggiungi termine

en: Configuration has been updated.
it: La configurazione è stata aggiornata.

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: General
it: Generale

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: normal
it: normale

en: seconds
it: secondi

en: minutes
it: minuti

en: administer taxonomy
it: amministra la tassonomia

en: access administration pages
it: accede alle pagine di amministrazione

en: Match type
it: Corrispondenza del tipo

en: Superscript
it: Apice

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
it: <ul>
    <li>Controlla di aver scritto correttamente.</li>
    <li>Togli le virgolette per trovare ogni parola separatamente : <em>"puffo blu"</em> darà meno risultati di <em>puffo blu</em>.</li>
    <li>Considera la possibilità di usare <em>OR</em>: <em>puffo blu</em> darà meno risultati di <em>puffo OR blu</em>.</li>
    </ul>

en: Configuration saved
it: Configurazione salvata

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole
