Lexicon (7.x-1.0) - en to ro translation catalogue (20 entries)

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: enabled
ro: activat

en: disabled
ro: dezactivat

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: none
ro: nimic

en: General settings
ro: Setări generale

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add term
ro: Adaugă termen

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Clear cache
ro: Golire cache

en: seconds
ro: secunde

en: administer taxonomy
ro: administratre taxonomie

en: access administration pages
ro: acces la paginile de administrare

en: Superscript
ro: Exponent

en: Link type
ro: Tip de legătură

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
ro: <ul>
    <li>Verificaţi dacă ortografierea este corectă.</li>
    <li>Ştergeţi ghilimelele care încadrează frezele pentru a găsi fiecare cuvânt în mod individual: <em>"pălărie albastră"</em> va găsi mai puţin decât <em>pălărie albastră</em>.</li>
    <li>Relaxaţi interogare cu <em>OR</em>: <em>pălărie albastră</em> va găsi mai puţin decât <em>pălărie OR albastră</em>.</li>
    </ul>

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule
