Lexicon (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enabled
pt: ativado

en: disabled
pt: desativado

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: none
pt: nenhum

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Icon
pt: Ícone

en: Add term
pt: Novo termo

en: Configuration has been updated.
pt: A configuração foi atualizada.

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: General
pt: Geral

en: Clear cache
pt: Limpar cache

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: edit term
pt: editar termo

en: administer taxonomy
pt: administrar taxonomia

en: access administration pages
pt: acessar a área de administração

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
pt: <ul> <li>Verifique se não há erros de digitação.</li> <li>Tire as aspas para procurar cada palavra individualmente: <em>"quadrado vermelho"</em> retorna menos resultados do que <em>quadrado vermelho</em>.</li> <li>Talvez você possa melhorar sua pesquisa usando <em>OR</em>: <em>quadrado vermelho</em> produz menos resultados do que <em>quadrado OR vermelho</em>.</li> </ul>

en: Configuration saved
pt: Configuração salva

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas
