Lexicon (7.x-1.2) - en to tr translation catalogue (22 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: enabled
tr: etkin

en: disabled
tr: etkin değil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: none
tr: hiçbiri

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Icon
tr: Simge

en: Add term
tr: Terim ekle

en: Configuration has been updated.
tr: Ayarlar güncellendi.

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: General
tr: Genel

en: seconds
tr: saniye

en: minutes
tr: dakika

en: administer taxonomy
tr: sınıflandırmayı yönet

en: access administration pages
tr: yönetim sayfalarına erişim

en: Link style
tr: Bağlantı stili

en: Superscript
tr: Üst simge

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
tr: <ul>
    <li>Kelimeyi doğru yazdığınızı kontrol edin.</li>
    <li>Her bir kelimenin tek tek karşılaştırılması için ifadeyi içine alan tırnak işaretlerini kaldırın: <em>"mavi şirinler"</em> sorgusu <em>mavi şirinler</em>'den daha az sonuç getirecektir.</li>
    <li>Sorgunuzu <em>OR</em> ile esnekleştirin: <em>mavi şirinler</em> sorgusu <em>mavi OR şirinler</em> 'den daha az sonuç getirecektir.</li>
    </ul>

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı
