Lexicon (7.x-1.3) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Synonyms
id: Sinonim

en: none
id: tidak ada

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Icon
id: Ikon

en: Add term
id: Tambah istilah

en: days
id: hari

en: General
id: Umum

en: administer taxonomy
id: mengelola taksonomi

en: access administration pages
id: mengakses halaman administrasi

en: Match type
id: Jenis yang sesuai

en: Superscript
id: Superskrip

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
id: <ul>\n
    <li>Periksa apakah ejaannya sudah benar.</li>\n
    <li>Hapus tanda kutip yang ada pada frase untuk mencari kecocokan masing-masing kata: <em>\"langit biru\"</em> akan menghasilkan lebih sedikit dibanding <em>langit biru</em>.</li>\n
    <li>Pertimbangkan untuk mengurangi kriteria dengan <em>OR</em>: <em>langit biru</em> akan menghasilkan lebih sedikit dibanding <em>langit OR biru</em>.</li>\n
    </ul>

en: Case sensitive
id: Karakter sensitif
