Lexicon (7.x-1.3) - en to vi translation catalogue (21 entries)

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: enabled
vi: bật

en: disabled
vi: tắt

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Synonyms
vi: Từ đồng nghĩa

en: none
vi: không có

en: General settings
vi: Thiết lập chung

en: Icon
vi: Biểu tượng

en: Add term
vi: Thêm từ liệu

en: hours
vi: giờ

en: General
vi: Tổng quát

en: normal
vi: bình thường

en: seconds
vi: giây

en: minutes
vi: phút

en: administer taxonomy
vi: quản trị luật phân loại

en: Match type
vi: Khớp kiểu

en: Superscript
vi: Chỉ số trên

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
vi: <ul>
    <li>Kiểm tra chính tả.</li>
    <li>Bỏ dấu nháy xung quanh cụm từ để tìm từng từ riêng biệt: <em>"Tiếng Việt"</em> sẽ trả về ít kết quả hơn <em>Tiếng Việt</em>.</li>
    <li>Nới rộng điều kiện tìm kiếm bằng từ <em>OR</em>: <em>Tiếng Việt</em> sẽ trả về ít kết quả hơn <em>Tiếng OR Việt</em>.</li>
    </ul>

en: bullet
vi: chấm đầu dòng

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa chữ thường
