Lexicon (7.x-1.7) - en to ja translation catalogue (67 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enabled
ja: 有効

en: disabled
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Synonyms
ja: シノニム（同義語）

en: none
ja: なし

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Icon
ja: アイコン

en: Add term
ja: タームを追加

en: Configuration has been updated.
ja: 設定が更新されました。

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: General
ja: 全般

en: normal
ja: ノーマル

en: seconds
ja: 秒

en: minutes
ja: 分

en: administer taxonomy
ja: タクソノミーの管理

en: access administration pages
ja: 管理セクションへのアクセス

en: Show only the single term.
ja: 一つの単語のみを表示します。

en: Clicking on a term link will
ja: タームリンク結果をクリックすること

en: Term matching
ja: タームの一致

en: Match type
ja: 一致タイプ

en: Case sensitivity
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Match either case sensitive or not. Case sensitive matches are not very resource intensive.
ja: 大文字小文字を区別するかしないかの両方に一致します。大文字小文字を区別する一致はリソースを集中的には使いません。

en: Replace matches
ja: 一致結果を置換

en: Whether only the first match should be replaced or all matches.
ja: 最初の一致のみかどうかは置換か全てが一致します。

en: Blocked elements
ja: ブロック要素

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: Term Indicator
ja: タームの指標

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: See also
ja: こちらもご覧ください

en: Link type
ja: リンクタイプ

en: Show "edit" link.
ja: "編集"リンクを表示します。

en: Determines whether or not to show an "edit term" link for each entry.
ja: 各エントリーに"タームを編集"リンクを表示するかどうかを決定します。

en: Show "search" link.
ja: "検索"リンクを表示します。

en: Determines whether or not to show an "search for term" link for each entry.
ja: 各エントリーに"タームを検索"リンクを表示するかどうかを決定します。

en: Separate letters.
ja: 文字で分割します。

en: Separate the letters by a blank.
ja: 空白で文字を分割します。

en: Enter all the digits of your alphabet, in the correct order.
ja: アルファベットの全ての桁を正しい順序で入力して下さい。

en: Separate the digits by a blank. If you don't want terms to start with digits, leave this blank.
ja: 空白で桁を分割します。数字で始まるタームでない場合、空白のままにして下さい。

en: Suppress unused letters?
ja: 未使用の文字を抑制しますか?

en: This will cause unused letters to be omitted from the alphabar.
ja: alphabarから未使用の文字を省略することになります。

en: vertical bar (pipe)
ja: 縦棒(パイプ)

en: bullet
ja: 箇条書きの点

en: underscore
ja: 下線

en: Alphabar separator
ja: Alphabarセパレータ

en: This is the character that will separate the letters in the alphabar.
ja: alphabar中の文字で分割される文字です。

en: Alphabar instruction
ja: Alphabar指示

en: This is the text that will appear immediately below the alphabar.
ja: alphabarの下に直接表示されるテキストです。

en: Configuration saved
ja: 変更は保存されました

en: Word
ja: 単語

en: Right or left substring
ja: 左右の文字列

en: Left substring
ja: 左の文字列

en: Right substring
ja: 右の文字列

en: Any substring
ja: 全ての文字列

en: Case insensitive
ja: 大文字と小文字を区別しない

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Only the first match
ja: 最初の一致のみ

en: All matches
ja: 全ての一致

en: absolute
ja: 絶対

en: You may choose no linking of terms ("none"), standard site linking ("normal"), or "absolute" links. RSS feeds need absolute links to ensure they point back to this site. If you are not providing RSS feeds, it is better to choose one of the other types.
ja: タームにリンクしない("なし")、標準的なサイトのリンク("普通")、または、"絶対"リンクから選択する必要があります。RSSフィードはこのサイトへの戻りリンクを表示するため絶対リンクが必要です。RSSフィードを提供しない場合、他のタイプを選択するのが望ましいでしょう。

en: Use !type element
ja: !type要素を使用する

en: If you chose "superscript" above, enter the superscript text.
ja: 上で"上付き文字"を選んだ場合、上付き文字のテキストを入力して下さい。

en: Term link class
ja: タームリンククラス

en: This is the style class that will be used for "acronym," "abbr," and "hovertip" links. It should only be used by those with specific site standards.
ja: これは"acronym"、"abbr"や"hovertip"に使用されるスタイルクラスです。指定されたサイト標準に基づく場合にのみ使用されます。

en: Enter all the letters of your alphabet, in the correct order, and in lower case.
ja: アルファベットの全ての文字を、正しい順序で小文字で入力して下さい。
