Lexicon (7.x-1.8) - en to fr translation catalogue (91 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: disabled
fr: désactivé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Synonyms
fr: Synonymes

en: none
fr: aucun(e)

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Icon
fr: Icône

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: Configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: General
fr: Général

en: seconds
fr: secondes

en: edit term
fr: éditer le terme

en: administer taxonomy
fr: administrer la taxonomie

en: access administration pages
fr: accéder aux pages d'administration

en: Show only the single term.
fr: Afficher seulement le terme concerné.

en: Clicking on a term link will
fr: Cliquer sur un lien de terme va

en: Match type
fr: Correspondance de type

en: Case sensitivity
fr: Sensible à la casse

en: Replace matches
fr: Remplacer les occurences

en: Whether only the first match should be replaced or all matches.
fr: S'il faut remplacer seulement la première occurrence ou toutes les occurrences.

en: Blocked elements
fr: Elements "bloqués"

en: Link style
fr: Style de lien

en: Superscript
fr: Exposant

en: See also
fr: Voir aussi

en: Link type
fr: Type de lien

en: Alphabet settings.
fr: Paramètres de l'alphabet.

en: Additionally, these HTML elements will not be scanned: %blocked.
fr: De plus, ces éléments HTML ne seront pas scannées : %blocked.

en: search for term
fr: rechercher ce terme

en: Edit @name
fr: Éditer @name

en: Show "edit" link.
fr: Montrer le lien "éditer".

en: Determines whether or not to show an "edit term" link for each entry.
fr: Défini l'affichage ou non du lien "éditer le terme" pour chaque entrée.

en: Show "search" link.
fr: Montrer le lien "Chercher".

en: Determines whether or not to show an "search for term" link for each entry.
fr: Défini l'affichage ou non du lien "cherche ce terme" pour chaque entrée.

en: Separate letters.
fr: Séparer les lettres.

en: Separate the letters by a blank.
fr: Séparer les lettres par un espace.

en: Enter all the digits of your alphabet, in the correct order.
fr: Entrez tous les chiffres de votre alphabet, dans l'ordre adéquat.

en: Suppress unused letters?
fr: Supprimer les lettres inutilisées ?

en: This will cause unused letters to be omitted from the alphabar.
fr: Les lettres inutilisés seront omises à l'affichage de la barre contenant l'alphabet.

en: vertical bar (pipe)
fr: barre verticale (pipe)

en: bullet
fr: puce

en: underscore
fr: tiret bas (underscore)

en: Alphabar separator
fr: Séparateur de la barre affichant l'alphabet

en: This is the character that will separate the letters in the alphabar.
fr: Ce caractère séparera les lettres dans la barre affichant l'alphabet.

en: Configuration saved
fr: Configuration enregistrée

en: Word
fr: Mot

en: Case insensitive
fr: Insensible à la casse

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Only the first match
fr: Seulement la première occurence

en: All matches
fr: Toutes les occurences

en: Click one of the letters above to be taken to a page of all terms beginning with that letter.
fr: Cliquez sur une des lettres ci-dessus pour être redirigé sur la page contenant tous les termes commençant par cette lettre.

en: Click one of the letters above to advance the page to terms beginning with that letter.
fr: Cliquez sur une des lettres ci-dessus pour aller à la page des termes commençant par cette lettre.

en: Enter all the letters of your alphabet, in the correct order, and in lower case.
fr: Entrez toutes les lettres de votre alphabet, dans l'ordre adéquat, et en minuscules.

en: edit this term and definition
fr: éditer un terme et sa définition

en: search for content using this term
fr: rechercher un contenu utilisant ce terme

en: Which vocabularies act as lexicons.
fr: Quels vocabulaires se comportent comme des glossaires.

en: Select one or more vocabularies which hold terms for your lexicons.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs vocabulaires qui contiendront les termes de vos glossaires.

en: Lexicon Page
fr: Page du glossaire

en: Show lexicon across many smaller pages.
fr: Montrer le glossaire sur plusieurs pages plus petites.

en: Do you want to show all terms on one lexicon page or break up the lexicon into a page for each first letter (i.e. many pages).
fr: Souhaitez-vous montrer tous les termes sur une seule page de glossaire ou séparer le glossaire en une page pour chaque lettre de début du mot (c'est-à-dire plusieurs pages) ?

en: Show lexicon terms even if there is no description.
fr: Afficher les termes du lexique même s'ils n'ont pas de description.

en: Mark terms in content.
fr: Marquer les termes dans le contenu.

en: Advance the whole lexicon to the term.
fr: Avancer le glossaire jusqu'au terme.

en: Allow the user to disable lexicon links.
fr: Permettre à l'utilisateur de désactiver les liens vers le glossaire.

en: Determines whether or not the individual user may disable the Lexicon indicators.
fr: Détermine si un utilisateur peut (ou non) désactiver les indicateurs Lexicon.

en: Clear the cache when settings are submitted.
fr: Vider le cache à la soumission du formulaire.

en: The path of the lexicon for this vocabulary
fr: Le chemin du glossaire pour ce vocabulaire

en: The title of the lexicon for this vocabulary
fr: Le titre du glossaire pour ce vocabulaire

en: lexicons
fr: glossaires

en: This page and its tabs allow you to control how the Lexicon module functions.
fr: Cette page et ses onglets vous permet de contrôler le fonctionnement du module Lexicon.

en: Maintain one or more lexicons on your site.
fr: Crée un ou plusieurs glossaires sur votre site.

en: <a href="!url">Lexicon settings page</a>
fr: <a href="!url">Page des paramètres de Lexicon</a>

en: Lexicon terms will be automatically marked with links to their descriptions. If there are certain phrases or sections of text that should be excluded from lexicon marking and linking, use the special markup, [no-lexicon] ... [/no-lexicon].
fr: Les termes du glossaire seront automatiquement transformés en liens vers leurs descriptions. Si certaines phrases ou textes doivent être exclues de la transformation, utilisez les balises spéciales [no-lexicon] ... [/no-lexicon].

en: Lexicon filter
fr: Filtre Lexicon

en: Disable Lexicon indicators
fr: Désactiver les indicateurs Lexicon

en: Go to top
fr: Aller en haut

en: Lexicon settings
fr: Paramètres de Lexicon

en: Lexicon Settings
fr: Paramètres de Lexicon

en: Select how you want the Lexicon module to behave.
fr: Sélectionner le comportement souhaité pour le module Lexicon.

en: The Lexicon module requires that you configure PHP with --enable-ctype.
fr: Le module Lexicon nécessire de configurer PHP avec --enable-ctype.

en: No vocabularies were found. Until you set up, and select, at least one vocabulary to use as a Lexicon, no lexicon is displayed and no marking of terms in the content of the website can be done.
fr: Aucun vocabulaire n'a été trouvé. Tant que vous ne sélectionnez pas un vocabulaire à utiliser pour Lexicon, aucun glossaire ne sera affiché, et aucun marquage de termes des contenus du site ne sera effectué.

en: Determines the title that is used for the lexicon page for this vocabulary. Default is: <em>%name</em>.
fr: Détermine le titre utilisé pour la page de lexique de ce vocabulaire. La valeur par défaut est : <em>%name</em>.

en: Field for related terms
fr: Champs pour les termes liés

en: Perform maintenance tasks for Lexicon module
fr: Effectuer les tâches de maintenante pour le module Lexicon

en: @title beginning with @let
fr: @title commençant par @let

en: Field for image
fr: Champ image

en: Determines if images are shown and which field is used as the image. The default value is :
fr: Détermine si les images sont affichées et quel champ est utilisé pour l'image. La valeur par défaut est :

en: Text format settings
fr: Paramètres de format de texte
