Lexicon (7.x-1.10) - en to nl translation catalogue (56 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Synonyms
nl: Synoniemen

en: none
nl: geen

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Icon
nl: Pictogram

en: Update interval
nl: Bijwerkinterval

en: Add term
nl: Term toevoegen

en: Configuration has been updated.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: hours
nl: uren

en: days
nl: dagen

en: General
nl: Algemeen

en: normal
nl: normaal

en: seconds
nl: seconden

en: minutes
nl: minuten

en: Show only the single term.
nl: Alleen de enkele term weergeven.

en: Match type
nl: Matchtype

en: Case sensitivity
nl: Hoofdlettergevoeligheid

en: Blocked elements
nl: Geblokkeerde elementen

en: Link style
nl: Link-stijl

en: See also
nl: Zie ook

en: Link type
nl: Linktype

en: Show "edit" link.
nl: 'Bewerken'-link weergeven.

en: Show "search" link.
nl: 'Zoeken'-link weergeven.

en: Separate letters.
nl: Gescheiden letters

en: Alphabar instruction
nl: Alphabar instructie

en: Configuration saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Word
nl: Woord

en: Right or left substring
nl: Rechter of linker substring

en: Left substring
nl: Linker substring

en: Right substring
nl: Rechter substring

en: Any substring
nl: Elke substring

en: Case insensitive
nl: Hoofdletterongevoelig

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: absolute
nl: absoluut

en: Trim length
nl: Lengte beperken

en: Which vocabularies act as lexicons.
nl: Welke woordenlijsten gedragen zich als lexicons.

en: Select one or more vocabularies which hold terms for your lexicons.
nl: Selecteer een of meer woordenlijsten die de termen voor de lexicons bevatten.

en: Lexicon Page
nl: Lexicon Pagina

en: Show lexicon across many smaller pages.
nl: Toon de lexicon over meerdere kleinere pagina's

en: Do you want to show all terms on one lexicon page or break up the lexicon into a page for each first letter (i.e. many pages).
nl: Wilt u alle termen op één lexiconpagina tonen of wilt u de lexiconpagina opdelen in een pagina voor elke eerste letter? (dus meerdere pagina's).

en: Link related terms on the Lexicon page.
nl: Link gerelateerde termen op de Lexiconpagina.

en: Show "go to top" link.
nl: 'Naar bovenkant pagina'-link weergeven.

en: "Go to top" link anchor name.
nl: 'Naar bovenkant pagina'-linktekst.

en: Use scroll animation for local links.
nl: Scroll-animatie voor lokale links gebruiken.

en: Mark terms in content.
nl: Termen in inhoud markeren.

en: Lexicon Icon URL
nl: URL van lexiconpictogram.

en: Allow the user to disable lexicon links.
nl: Sta de gebruiker toe om lexicon-links uit te schakelen.

en: Clear the cache when settings are submitted.
nl: Leeg de cache wanneer instellingen worden opgeslagen.

en: Field for related terms
nl: Veld voor gerelateerde termen

en: Clear the menu cache when settings are submitted.
nl: Leeg de menu-cache wanneer instellingen worden opgeslagen.

en: Show lexicon term descriptions.
nl: De beschrijvingen van de lexicontermen tonen.

en: Text format settings
nl: Tekstformaatinstellingen
