Lightbox2 (7.x-2.0) - en to uk translation catalogue (83 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Previous
uk: Попередній

en: Image !current of !total
uk: Зображення !current з !total

en: Next
uk: Наступний

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Overview
uk: Огляд

en: Login
uk: Вхід

en: Filename
uk: Назва файла

en: Display
uk: Показ

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Contact
uk: Контакт

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
uk: Дозволити користувачам змінювати настроювання lightbox2

en: Lightbox filter
uk: Lightbox фільтр

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: General
uk: Загальне

en: Close
uk: Закрити

en: Hidden
uk: Приховано

en: Default height
uk: Базова висота

en: Default width
uk: Базова ширина

en: Allowed HTML tags
uk: Дозволені HTML-теґи

en: Features
uk: Властивості

en: Caption
uk: Підпис

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: Keyboard shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: press !x to close
uk: натисніть !x щоб закрити

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Usage
uk: Використання

en: Resize duration
uk: Тривалість зміни розміру

en: Overlay color
uk: Колір перекриття

en: Overlay opacity
uk: Прозорість перекриття

en: Layout settings
uk: Налаштування макету

en: Popup
uk: Спливні

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Page !current of !total
uk: Сторінка !current з !total

en: Video !current of !total
uk: Відео !current з !total

en: Download Original
uk: Скачати оригінал

en: Use alternative layout
uk: Використовувати альтернативний шар

en: Open image page in new window
uk: Відкрити зображення в новім вікні

en: Image count text
uk: Текст кількості зображень

en: Page count text
uk: Текст кількості сторінок

en: Image resize settings
uk: Настроювання зміни розміру зображення

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
uk: Базово, коли зображення відображене в lightbox більше чому вікно браузера, розмір буде змінений по розміру вікна й кнопка збільшення запропонує користувачеві побачити оригінал.

en: Enable login support
uk: Включити підтримку входу за допомогою Lightbox2

en: Enable contact form support
uk: Увімкнути підтримку контактної форми

en: Video settings
uk: Параметри відео

en: Enable video support
uk: Увімкнути підтримку відео

en: Path to FLV Player
uk: Шлях до FLV плеєра

en: Enable lightbox2 on specific pages
uk: Вмикати lightbox2 на певних сторінках

en: No grouping
uk: Без групування

en: Group by field name
uk: Групувати за назвою поля

en: Group by node id
uk: Групувати по ідентифікатору документа

en: Location of javscript
uk: Розташування javscript

en: Border size
uk: Розмір рамки

en: FLV player path doesn't exist.
uk: Шлях до FLV плеєру недоступний.

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
uk: Ви повинні вказати інтервал між 0 і 10 секундами.

en: Interval seconds
uk: Інтервал секунд

en: Automatically exit slideshow
uk: Автоматичний вихід зі слайд-шоу

en: Disable lightbox for gallery lists
uk: Відключити Lightbox для списку галерей

en: Flickr images
uk: Зображення Flickr

en: Gallery2 images
uk: Зображення Gallery2

en: Acidfree settings
uk: Настроювання Acidfree

en: Enable lightbox for Acidfree videos
uk: Увімкнути lightbox для Acidfree-відео

en: Enables Lightbox2 for Drupal
uk: Увімкнути Lightbox2 для Drupal

en: Lightbox slideshow filter
uk: Lightbox фільтр слайд-шоу

en: Lightbox iframe filter
uk: Lightbox iframe фільтр

en: Lightbox video filter
uk: Lightbox відео фільтр

en: Lightbox2 image
uk: Lightbox2 зображення

en: Displays image files in a popup lightbox.
uk: Показ зображення в спливаючім вікні.

en: Text settings
uk: Налаштування тексту

en: Provide custom text or link.
uk: Введення власного тексту або посилання.

en: Previous Image
uk: Попереднє зображення

en: Next Image
uk: Наступне зображення

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Trigger field
uk: Поле перемикача

en: Left Arrow
uk: Стрілка вліво

en: Right Arrow
uk: Стрілка вправо

en: Pause Slideshow
uk: Зупинити показ
