Lightbox2 (7.x-2.12) - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Previous
pt: Anterior

en: Image !current of !total
pt: Imagem !current de !total

en: Next
pt: Próximo

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Disabled
pt: Desativado

en: Overview
pt: Visão geral

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Contact
pt: Contato

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
pt: Permite que o usuário configure as definições do lightbox2

en: Lightbox filter
pt: Filtro do Lightbox

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: General
pt: Geral

en: Close
pt: Fechar

en: Hidden
pt: Oculto

en: Default height
pt: Altura padrão

en: Default width
pt: Largura padrão

en: Allowed HTML tags
pt: Tags HTML permitidas

en: Caption
pt: Legenda

en: Font color
pt: Cor da fonte

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: View Image Details
pt: Ver detalhes da imagem

en: press !x to close
pt: pressione !x para fechar

en: <None>
pt: «Nenhum»

en: Usage
pt: Uso

en: Width then height
pt: Largura seguida da Altura

en: Height then width
pt: Altura seguida da Largura

en: Resize duration
pt: Duração do redimencionamento

en: Previous keys
pt: Chaves Anteriores

en: Layout settings
pt: Configurações de layout

en: Page !current of !total
pt: Página !current de !total

en: Video !current of !total
pt: Video !current de !total

en: Download Original
pt: Baixar imagem original

en: Use lightbox2 lite
pt: Usar lightbox2 lite

en: Use alternative layout
pt: Usar layout alternativo

en: Continuous galleries
pt: Galerias contínuas

en: Open image page in new window
pt: Abrir a página da imagem em uma nova janela

en: Enable login support
pt: Ativar suporte de login

en: Enable contact form support
pt: Ativar suporte do formulário de contato

en: Path to FLV Player
pt: Caminho para FLV Player

en: Location of javscript
pt: Localização do javascript

en: Zoom keys
pt: Chaves de zoom

en: Automatically exit slideshow
pt: Sair automaticamente da apresentação de slides

en: Enable border
pt: Ativar borda

en: Flickr images
pt: Imagens do Flickr

en: Gallery2 images
pt: Imagens do Gallery2

en: Basic example:
pt: Exemplo Básico:

en: Grouped example:
pt: Exemplo de Agrupamentos:

en: Allows the user to configure the lightbox2 slideshow functionality
pt: Permite ao usuário configurar as funções de slideshow do lightbox2.

en: HTML Content
pt: Conteúdo HTML

en: Allows the user to configure the lightbox2 HTML content functionality.
pt: Permite ao usuário configurar a funcionalidade do conteúdo HTML do lightbox2.

en: Automatic image handling
pt: Manipulação automática de imagem

en: Allows the user to configure the lightbox2 automatic image handling settings
pt: Permite ao usuário configurar as configurações de manipulação automática de imagens do lightbox2.

en: Text settings
pt: Opções de texto

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: Previous Image
pt: Próxima Imagem

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Filter XSS
pt: Filtro XSS

en: Show image caption
pt: Exibir a legenda da imagem

en: Lightbox trigger
pt: Gatilho do Lightbox

en: Close Lightbox
pt: Fechar Lightbox
