Lightbox2 (7.x-2.4) - en to sv translation catalogue (97 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Previous
sv: Föregående

en: Image !current of !total
sv: Bild !current av !total

en: Next
sv: Nästa

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Overview
sv: Översikt

en: Login
sv: Logga in

en: Filename
sv: Filnamn

en: Display
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Contact
sv: Kontakt

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
sv: Låter användaren anpassa inställningarna för lightbox2

en: Lightbox filter
sv: Filter för Lightbox

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: General
sv: Allmän

en: Close
sv: Stäng

en: Hidden
sv: Dold

en: Default height
sv: Standardhöjd

en: Default width
sv: Standardbredd

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: Features
sv: Funktioner

en: Caption
sv: Bildtext

en: Keyboard shortcuts
sv: Kortkommandon

en: View Image Details
sv: Visa detaljer för bild

en: <None>
sv: <Ingen>

en: Usage
sv: Användning

en: Layout settings
sv: Inställningar för layout

en: Page !current of !total
sv: Sida !current av !total

en: Video !current of !total
sv: Video !current av !total

en: Download Original
sv: Ladda ned ursprunglig bild

en: Use lightbox2 lite
sv: Använd lightbox2 lite

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
sv: Markera detta för att aktivera Lightbox2 Lite. Detta inaktiverar all automatisk formatering av URL:er samt funktionerna för gruppering.

en: Use alternative layout
sv: Använd alternativ layout

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
sv: Placeringen av elementen i lightbox ändras om detta val aktiveras. I den alternativa layouten visas navigeringslänkarna under bilden, tillsammans med bildtexten, istället för ovanpå själva bilden. Detta är inte tillämpligt vid användning av Lightbox Lite.

en: Force visibility of navigation links
sv: Visa alltid navigeringslänkarna

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
sv: Då grupperade bilder visas, så visas navigeringslänkarna till föregående och efterföljande bilder enbart när muspekaren hålls över bilden. Markera detta val för att alltid visa länkarna.

en: Continuous galleries
sv: Kontinuerliga gallerier

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
sv: När grupperade bilder visas så kommer knappen "Nästa" på den sista bilden att visa den första bilden, och knappen "Föregående" på den första bilden kommer att visa den sista bilden.

en: Open image page in new window
sv: Öppna bildsidan i ett nytt fönster

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
sv: Detta styr om länken till bildsidan under bilden öppnas i ett nytt fönster eller i aktuellt fönster.

en: Text for image page link
sv: Text för länken till bildsidan

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
sv: Denna text kommer att visas som länk till bildsidan under bilden i lightbox. Lämna detta blankt för att inte visa någon länk.

en: Text for image original link
sv: Text för länk till originalbild

en: Image count text
sv: Text för antal bilder

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
sv: Denna text används för att visa antalet grupperade bilder under bilden i lightbox, om gruppering är aktiverat. Använd !current som platshållare för den aktuella bildens nummer, och !total för det totala antalet bilder i en grupp. Till exempel "Bild !current av !total". Lämna detta blankt för att inte visa någon text.

en: Page count text
sv: Text för sidantal

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
sv: Denna text används för att visa sidantalet under HTML-innehållet som visas i lightbox då gruppering används. Använd !current som platshållare för den aktuella sidan, och !total som platshållare för antalet sidor i gruppen. Till exempel "Sida !current av !total". Lämna detta blankt för att inte visa någon text.

en: Video count text
sv: Text för antal videofiler

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
sv: Denna text används för att visa antalet filer under video-innehåll i lightbox, så gruppering används. Använd !current som platshållare för den aktuella videon och !total för det totala antalet filer i gruppen. Till exempel "Video !current av !total". Lämna detta blankt för att inte visa någon text.

en: Image resize settings
sv: Inställningar för bildskalning

en: Disable resizing feature
sv: Inaktivera bildskalning

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
sv: Som standard då en bild som visas i Lightbox är större än webbläsarens fönster, förminskas bilden så den får plats i fönstret, och en zoomknapp erbjuds för användare som vill se bilden i dess ursprungliga storlek. Markeras detta val inaktiveras den här funktionen och alla bilder kommer då visas i sin ursprungliga storlek.

en: Disable zoom in / out feature
sv: Inaktivera funktionen för in/utzoomning

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
sv: När en bild som visas i lightbox har förminskats för att få plats i webbläsarens fönster så visas en zoom-knapp. Denna låter användaren se bilden i sin ursprungliga storlek. Vid visning i ursprunglig storlek visas en knapp för att zooma ut, vilket åter visar den förminskade bilden. Markera detta val för att förhindra att zoom-knapparna visas.

en: Modal form settings
sv: Inställningar för modal dialog

en: Enable login support
sv: Aktivera stöd för inloggning

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
sv: Aktivering av detta alternativ förändrar alla inloggningslänkar så att inloggningsformuläret visas i en lightbox.

en: Enable contact form support
sv: Aktivera stöd för kontaktformulär

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
sv: Om det här alternativet är aktiverat så kommer kontaktformuläret att visas in en lightbox.

en: Video settings
sv: Inställningar för video

en: Enable video support
sv: Aktivera stöd för video

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
sv: Normalt är stöd för video inaktiverat för att minska mängden Javascript som behövs. Markera detta val för att aktivera stöd för video.

en: Path to FLV Player
sv: Sökväg till FLV-spelare

en: FLV Player flashvars
sv: FLV-spelarens flashvars

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
sv: Flashvars för FLV-spelaren, om detta stöds, t.ex. "autoplay=1&playerMode=normal".

en: Page specific lightbox2 settings
sv: Sidspecifika inställningar för Lightbox2

en: Load only on the listed pages.
sv: Ladda enbart på de angivna sidorna.

en: Load on every page except the listed pages.
sv: Ladda på alla sidor utom de angivna sidorna.

en: Enable lightbox2 on specific pages
sv: Aktivera Lightbox2 på angivna sidor

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Använd * som jokertecken. Exempel på sökvägar är "node/add/page" och "node/add/*". Använd &lt;front&gt; för att ange startsidan.

en: No grouping
sv: Ingen gruppering

en: Group by field name
sv: Gruppera på fältnamn

en: Group by node id
sv: Gruppera på ID för nod

en: Group by field name and node id
sv: Gruppera på fältnamn och ID för nod

en: Location of javscript
sv: Placering av javascript

en: Border size
sv: Kantbredd

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
sv: Ange bredden på kanten i pixlar som visas runt bilden.

en: Flickr images
sv: Flickr-bilder

en: Text settings
sv: Textinställningar

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Trigger field
sv: Utlösande fält

en: Show image caption
sv: Visa bildtext

en: Unset this to always hide the image caption (usually the title).
sv: Avmarkera detta för att alltid dölja bildtexten (oftast titeln).

en: This is the text that will appear as the link to the original file underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.  It will only appear for images uploaded via the "image" or "imagefield" modules.  Users will need the "download original image" permission, but also the "view original images" permission if using the "image" module.
sv: Denna text visas som länk till den originalfilen under bilden i lightbox. Lämna detta blankt för att inte visa någon länk. Länken kommer endast att visas för bilder som har laddats upp via modulerna Image eller Imagefield. Användare behöver behörigheten "ladda ned originalbild" och "visa originalbild" om modulen Image används.

en: Group all nodes and fields
sv: Gruppera alla noder och fält

en: Pause Slideshow
sv: Pausa bildspel

en: Play Slideshow
sv: Spela upp bildspel

en: A list of comma separated HTML tags which are allowed to be used in the caption text area.
sv: En lista med kommaseparerade HTML-taggar som får användas i bildtexten.

en: The path to the FLV player, relative to Drupal root directory. No leading slashes.
sv: Sökvägen till FLV-spelaren, relativt Drupals rotkatalog. Inget inledande snedstreck.

en: Administer Lightbox2
sv: Administrera Lightbox2
