Lightning Features (7.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Links
fr: Liens

en: Add
fr: Ajouter

en: Text
fr: Texte

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Address
fr: Adresse

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Information
fr: Informations

en: Featured
fr: Recommandés

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Identifiers
fr: Identifiants

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Alternate
fr: Alterner

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.
