Lightning Features (7.x-1.0-alpha4) - en to pt translation catalogue (22 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Article
pt: Artigo

en: Image
pt: Imagem

en: Add
pt: Adicionar

en: Text
pt: Texto

en: Custom
pt: Personalizado

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Address
pt: Endereço

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Collection
pt: Coleção

en: Information
pt: Informações

en: Featured
pt: Destacado

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.
