Lightning Features (7.x-1.0-beta10) - en to pl translation catalogue (25 entries)

en: User interface
pl: Interfejs użytkownika

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Content
pl: Zawartość

en: Article
pl: Artykuł

en: Tags
pl: Tagi

en: Links
pl: Odnośniki

en: Image
pl: Obraz

en: Add
pl: Dodaj

en: Text
pl: Tekst

en: Custom
pl: Własne

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Address
pl: Adres

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Webform
pl: Formularz

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pl: Twórz formularze i ankiety dostępne dla użytkowników. Zgłoszenia i statystyki dostępne są dla uprawnionych użytkowników.

en: Collection
pl: Kolekcja

en: Information
pl: Informacja

en: Featured
pl: Przedstawiony

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pl: Lista oddzielonych przecinkiem słów opisujących zawartość.

en: Media browser
pl: Przeglądarka mediów

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pl: Użyj <em>artykułów</em> dla dynamicznych treści, takich jak newsy, przegląd prasy lub wpisy na blogu.

en: Upload an image to go with this article.
pl: Wyślij obrazek jaki ma zostać dodany do wpisu.
