Lightning Features (7.x-1.0-beta15) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Article
it: Articolo

en: Tags
it: Etichette

en: Links
it: Collegamenti

en: Image
it: Immagine

en: Add
it: Aggiungi

en: Text
it: Testo

en: Custom
it: Personalizzato

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Address
it: Indirizzo

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Collection
it: Collezione

en: Information
it: Informazioni

en: Featured
it: In evidenza

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.
