Lightning Features (7.x-1.0-beta15) - en to uk translation catalogue (28 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Content
uk: Вміст

en: Article
uk: Стаття

en: Tags
uk: Теґи

en: Links
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Add
uk: Додати

en: Text
uk: Текст

en: Custom
uk: Власний

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Address
uk: Адреса

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Webform
uk: Вебформа

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
uk: Створіть нову форму або опитувача. Результати заповнення й статистика будуть записані й передані для перегляду користувачам з відповідними правами доступу.

en: Collection
uk: Збірка

en: Information
uk: Відомості

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: Media browser
uk: Медіа-оглядач

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Upload an image to go with this article.
uk: Відвантажити зображення до цієї статті.

en: Reusable Settings
uk: Налаштування багаторазовості

en: Reusable panes
uk: Багаторазові панелі
