Lightning Features (7.x-1.0-beta16) - en to hi translation catalogue (19 entries)

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Content
hi: सामग्री

en: Article
hi: लेख

en: Tags
hi: उपनाम

en: Links
hi: लिंक

en: Image
hi: चित्र

en: Add
hi: जोड़ें

en: Text
hi: लेख

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Media
hi: मीडिया

en: Address
hi: पता

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग्स

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.
