Lightning Features (7.x-1.0-beta18) - en to ar translation catalogue (22 entries)

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Content
ar: المحتوى

en: Article
ar: مقال

en: Tags
ar: وسوم

en: Links
ar: روابط

en: Image
ar: الصورة

en: Add
ar: إضافة

en: Text
ar: نص

en: Custom
ar: مخصص

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Address
ar: العنوان

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Information
ar: معلومات

en: Featured
ar: متميز

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال
