Lightning Features (7.x-1.0-beta18) - en to id translation catalogue (22 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Image
id: Gambar

en: Add
id: Tambah

en: Text
id: Teks

en: Custom
id: Tersuai

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Address
id: Alamat

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Information
id: Informasi

en: Featured
id: Pilihan

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Media browser
id: Browser media

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.
