LimeSurvey Sync (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (217 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Author
fr: Auteur

en: more
fr: plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: none
fr: aucun(e)

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Summary
fr: Résumé

en: Node type
fr: Type de nœud

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Node
fr: Nœud

en: Activated
fr: Activé

en: Answer
fr: Réponse

en: Never
fr: Jamais

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Warning
fr: Avertissement

en: Disclaimer
fr: Avertissement

en: 1 day
fr: 1 jour

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: Start date
fr: Date de début

en: Other
fr: Autre

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: fields
fr: champs

en: Sort by
fr: Trier par

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: create
fr: créer

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Survey
fr: Questionnaire

en: Successful
fr: Réussi

en: Notice
fr: Information

en: Not available
fr: Non disponible

en: Ranking
fr: Classement

en: Completed
fr: Terminé

en: Apply
fr: Appliquer

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Form
fr: Formulaire

en: Available
fr: Disponible

en: empty
fr: vide

en: Offset
fr: Décalage

en: and
fr: et

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Answers
fr: Réponses

en: Responses
fr: Réponses

en: Now processing %node
fr: Traitement de %node en cours

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Text display
fr: Affichage du texte

en: Increase
fr: Augmenter

en: Decrease
fr: Diminuer

en: File upload
fr: Transfert de fichier

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Matching
fr: Correspondance

en: Node revision
fr: Révision du nœud

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Array
fr: Tableau (Array)

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
fr: Le nom interne de ce type de contenu. Ce texte sera utilisé pour contruire l'URL de la page <em>créer un contenu</em> pour ce type de contenu. Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres, et des caractères de soulignement. Les caractères de soulignement seront convertis en train d'union lors de la contruction des URL de la page <em>Créer un contenu</em>. Ce nom doit être unique.

en: The machine-readable name %type is already taken.
fr: Le nom système %type est déjà utilisé.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
fr: Nom interne non valide. Merci de saisir un nom différent de %invalid.

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Expiry date
fr: Date d'expiration

en: Test result
fr: Résultat du test

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Editing
fr: En cours de modification

en: Survey ID
fr: Identifiant ID) du questionnaire

en: match
fr: correspondre

en: Failure
fr: Échec

en: Filter results
fr: Filtrer les résultats

en: %type_name: Create new content
fr: %type_name : Créer un nouveau contenu

en: %type_name: Edit own content
fr: %type_name : Modifier son propre contenu

en: %type_name: Edit any content
fr: %type_name : Modifier n'importe quel contenu

en: %type_name: Delete own content
fr: %type_name : Supprimer son propre contenu

en: %type_name: Delete any content
fr: %type_name : Supprimer n'importe quel contenu

en: File count
fr: Compteur de fichiers

en: Master
fr: Principal

en: Date submitted
fr: Date de soumission

en: LimeSurvey synchronization settings
fr: Paramètres de synchronisation avec LimeSurvey

en: in seconds
fr: en secondes

en: Testing interface
fr: Interface de test

en: Delete trailing slash.
fr: Supprimer le slash de fin.

en: New settings have been saved.
fr: Les nouveaux paramètres ont été enregistrés.

en: Settings haven't been changed.
fr: Les paramètres n'ont pas été modifiés.

en: The LimeSurvey site url
fr: L'URL du site LimeSurvey

en: Synchronized servers
fr: Serveurs synchronisés

en: Tested property
fr: Propriété testée

en: Undocumented error
fr: Erreur non documentée

en: Error 401: unauthorized request
fr: Erreur 401 : requête non autorisée

en: Error 400: invalid request
fr: Erreur 400 : requête invalide

en: Error 404: page not found
fr: Erreur 404 : page non trouvée

en: Undocumented error : @error
fr: Erreur non documentée : @error

en: Redirection in progress...
fr: Redirection en cours...

en: Processing answers importation
fr: Traitement de l'importation des réponses

en: Answers importation is starting.
fr: L'importation des réponses commence.

en: Answers importation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'importation des réponses.

en: Processing answers synchronization
fr: Traitement de la synchronisation des réponses

en: Answers synchronization is starting.
fr: La synchronisation des réponses commence.

en: Answers synchronization has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite lors de la synchronisation des réponses.

en: No answer to synchronize.
fr: Aucune réponse à synchroniser.

en: access not allowed
fr: accès non autorisé

en: Virgin
fr: Vierge

en: Unsynchronized
fr: Non synchronisé(e)

en: Answer status
fr: Statut de la réponse

en: Synchronization status
fr: Statut de la synchronisation

en: Last import
fr: Dernière importation

en: Answer ID
fr: Identifiant de la réponse

en: On 1 answer to be imported : | On %count answers to be imported :
fr[0]: Sur %count réponse à importer :
fr[1]: Sur %count réponses à importer :

en: On 1 answer to be updated : | On %count answers to be updated
fr[0]: Sur %count réponse à mettre à jour :
fr[1]: Sur %count réponses à mettre à jour :

en: Response is being edited
fr: La réponse est en cours de modification

en: Response is desynchronized
fr: La réponse est désynchronisée

en: Synchronization datas
fr: Données de synchronisation

en: values
fr: valeurs

en: Force the synchronization
fr: Forcer la synchronisation

en: Force the synchronization of this desynchronized answer
fr: Forcer la synchronisation de cette réponse désynchronisée

en: Use with caution.
fr: Utiliser avec précaution.

en: Resynchronize
fr: Resynchroniser

en: You are not allowed to force the synchronization
fr: Vous n'êtes pas autorisé à forcer la synchronisation

en: Respond to the survey
fr: Répondre au questionnaire

en: The title can not be changed
fr: Le titre ne peut pas être modfié

en: The answer is not available for edition
fr: La réponse n'est pas modifiable

en: The survey is not currently available
fr: Le questionnaire n'est pas disponible actuellement

en: The survey language is not valid.
fr: La langue du questionnaire n'est pas valide.

en: You are not allowed to edit this answer.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier cette réponse.

en: All answers
fr: Toutes les réponses

en: End of survey
fr: Fin du questionnaire

en: Date of the last import
fr: Date de la dernière importation

en: No answer
fr: Sans réponse

en: not match
fr: ne correspond pas

en: All answers are empty.
fr: Toutes les réponses sont vides.

en: Answer properties
fr: Propriétés de la réponse

en: Last page
fr: Dernière page

en: Date started
fr: Date de lancement

en: Scale 1
fr: Échelle 1

en: Scale 2
fr: Échelle 2

en: Rank %s
fr: Rang %s

en: Other comment
fr: Autre commentaire

en: Same
fr: Même

en: Arrays
fr: Tableaux

en: List (Dropdown)
fr: Liste (menu déroulant)

en: Array (Numbers)
fr: Tableau (Nombres)

en: Array (Texts)
fr: Tableau (Textes)

en: Equation
fr: Équation

en: Import new answers only
fr: Importer uniquement les nouvelles réponses

en: Synchronize already imported answers
fr: Synchroniser les réponses déjà importées

en: Choose the synchronization mode
fr: Choisir le mode de synchronisation

en: Verbose results
fr: Résultats détaillés

en: Print updated or imported answers.
fr: Afficher les réponses mises à jour ou importées.

en: Force the synchronization on desynchronized answers
fr: Forcer la synchronisation des réponses désynchronisées

en: You are not allowed to import answers
fr: Vous n'êtes pas autorisé à importer des réponses

en: This is not a multilingue survey, at least on this drupal site.
fr: Ce n'est pas un questionnaire multilingue, tout du moins sur ce site drupal.

en: You are not allowed to import answers from some languages
fr: Vous n'êtes pas autorisé à importer des réponses de certaines langues

en: undefined
fr: non défini

en: (of 1 answer). | (of @count answers).
fr[0]: (sur 1 réponse).
fr[1]: (sur @count réponses).

en: Respond title
fr: Titre de la réponse

en: The survey does not exist anymore !
fr: Le questionnaire n'existe plus !

en: Answers can be edited
fr: Les réponses peuvent être modifiées

en: Automatic import is available
fr: L'importation automatique est disponible

en: In a nutshell :
fr: En quelques mots :

en: For a custom use : check below.
fr: Pour une utilisation personnalisée : voir ci-dessous.

en: End URL
fr: URL de fin

en: Create answers
fr: Créer des réponses

en: Advanced features
fr: Fonctionnalités avancées

en: Edit answers
fr: Modifier des réponses

en: Choose default format filter
fr: Choisir le format de saisie par défaut

en: and '!link when survey complete ?' to <em>Yes</em> (optional).
fr: et « !link quand le questionnaire est terminé ? » à <em>Oui</em> (optionnel).

en: The answers content type %type has been deleted
fr: Le type de contenu de réponses %type a été effacé

en: Type machine-name
fr: Nom système du type

en: Original type machine name
fr: Nom système d'origine du type

en: The original machine-readable name of this node type. This may be different from the current type name
fr: Le nom système d'origine de ce type de contenu. Il peut être différent de l'actuel nom système

en: Show testing results for synchronization between your Drupal site and your LimeSurvey site.
fr: Affiche les résultats de test de synchronisation entre votre site sous Drupal et votre site sous LimeSurvey.

en: Test settings (don't save)
fr: Tester les paramètres (ne pas enregistrer)

en: The '%setting' setting is not valid.
fr: Le paramètre '%setting' n'est pas valide.

en: LimeSurvey site reachable
fr: Site LimeSurvey atteignable

en: LimeSurvey site not reachable
fr: Site LimeSurvey non atteignable

en: The answer is being edited and has been imported
fr: La réponse est en cours de modification et a été importée

en: The answer has just been edited
fr: La réponse vient d'être modifiée

en: The answer has just been imported
fr: La réponse vient d'être importée

en: The '%module' module needs to be installed
fr: Le module « %module » doit être installé

en: LimeSurvey Sync module enabled
fr: Module LimeSurvey Sync activé

en: LimeSurvey Sync module disabled
fr: Module LimeSurvey Sync désactivé

en: Show only published answers
fr: N'afficher que les réponses publiées

en: Ignore virgin answers
fr: Ignorer les réponses vierges

en: Set the number of answers per page
fr: Saisir le nombre de réponses par page

en: Compare answers
fr: Comparer les réponses

en: The number of answers per page is not valid
fr: Le nombre de réponses par page n'est pas valide

en: You must check at least 2 answers to compare
fr: Vous devez cocher au moins 2 réponses à comparer

en: You can not compare thoses answers
fr: Vous ne pouvez pas comparer ces réponses

en: The synchronization status (%ls_sync) is unknowned.
fr: L'état de synchronisation (%ls_sync) est inconnu.

en: Not exist
fr: N'existe pas

en: LS answers
fr: Réponses LS

en: Leave it blank for the current user, or 0 for Anonymous user.
fr: Laisser vide pour l'utilisateur actuel ou 0 pour les utilisateurs anonymes.

en: You are not not allowed to modify the filter format
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier le format de saisie

en: LimeSurvey Sync Survey module enabled
fr: Module LimeSurvey Sync Survey activé

en: LimeSurvey Sync Survey module disabled
fr: Module LimeSurvey Sync Survey désactivé

en: LS surveys
fr: Questionnaires LS

en: Associated answers content type
fr: Type de contenus de réponses associé

en: Survey revisions
fr: Révisions de questionnaires

en: or another value
fr: ou une autre valeur

en: Import a survey from your LimeSurvey site into this site.
fr: Importer un questionnaire depuis votre site LimeSurvey dans ce site.

en: Force answers synchronization
fr: Forcer la synchronisation de réponses

en: next
fr: suivant

en: last
fr: dernier
