LimeSurvey Sync (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: none
ja: なし

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Summary
ja: 概要

en: Section
ja: セクション

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Statistics
ja: 統計

en: Unknown
ja: 不明

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Activated
ja: アクティベート

en: Answer
ja: 回答

en: Never
ja: なし

en: Comment
ja: コメント

en: Filter
ja: フィルター

en: Warning
ja: 警告

en: Disclaimer
ja: 免責事項

en: 1 day
ja: 1日

en: Desc
ja: 降順

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Start date
ja: 開始日

en: Other
ja: その他

en: Anonymous
ja: 匿名

en: fields
ja: フィールド

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Token
ja: トークン

en: Successful
ja: 成功

en: Notice
ja: 注意

en: Not available
ja: 利用不可

en: Completed
ja: 完了

en: Questions
ja: 質問

en: Apply
ja: 適用

en: Synchronization
ja: 同期

en: Form
ja: フォーム

en: Available
ja: 利用可能

en: empty
ja: 空

en: Offset
ja: オフセット

en: and
ja: かつ

en: Synchronize
ja: 同期

en: Nid
ja: ノードID

en: Answers
ja: 解答

en: Now processing %node
ja: 現在%nodeを処理中

en: IP address
ja: IPアドレス

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: @type %title has been created.
ja: @type %title が作成されました。

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Matching
ja: 一致

en: Node revision
ja: ノードリビジョン

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Array
ja: 配列

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
ja: このコンテンツタイプの「システム内部名称」を入力してください。 このテキストは、このコンテンツタイプ用の「コンテンツの作成」ページのURLを構築するために使用されます。 名前には小文字・数字・アンダースコア（下線）のみが含まれる必要があります。 アンダースコアは「コンテンツの作成」ページのURLを構築する際、ハイフンに変換されます。 この名前は固有である必要があります。

en: The machine-readable name %type is already taken.
ja: システム内部名称 %type は、すでに使用されています。

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
ja: 無効な「システム内部名称」です。 %invalid 以外の名前を入力してください。

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Expiry date
ja: 有効期限

en: Test result
ja: テスト結果

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Editing
ja: 編集

en: %type_name: Create new content
ja: %type_name: 新しいコンテンツを作成

en: %type_name: Edit own content
ja: %type_name: 自身が作成したコンテンツの編集

en: %type_name: Edit any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを編集

en: %type_name: Delete own content
ja: %type_name: 自分が作成したコンテンツを削除

en: %type_name: Delete any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを削除

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Date submitted
ja: 送信日時

en: Last page
ja: 最終ページ

en: undefined
ja: 未定義
