LimeSurvey Sync (7.x-1.7) - en to ar translation catalogue (88 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: enable
ar: تفعيل

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Description
ar: الوصف

en: more
ar: المزيد

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: none
ar: لا شيء

en: edit
ar: تحرير

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Summary
ar: الملخص

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Options
ar: الخيارات

en: Node
ar: العقدة

en: All
ar: الكل

en: Drupal
ar: دروبال

en: Never
ar: أبدا

en: Custom
ar: مخصص

en: Comment
ar: التعليق

en: Filter
ar: انتقاء

en: Warning
ar: تحذير

en: Disclaimer
ar: اخلاء مسؤولية

en: Desc
ar: تنازلي

en: Other
ar: آخر

en: Anonymous
ar: مجهول

en: fields
ar: خانات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Successful
ar: ناجح

en: Notice
ar: إعلام

en: Not available
ar: غير متاح

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Questions
ar: الأسئلة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Form
ar: النموذج

en: Available
ar: متوفّر

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: empty
ar: فارغ

en: Offset
ar: الإزاحة

en: and
ar: و

en: Synchronize
ar: تزامن

en: translate
ar: ترجمة

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: - All -
ar: - الكل -

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ar: نوع قاعدة البيانات التي ستخزن فيها بيانات @drupal.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
ar: اسم نوع المحتوى هذا الموجه للآلة. سيُستخدم هذا النص لبناء مسار نوع المحتوى هذا من صفحة <em>أنشئ محتوى</em>. يجب أن يحتوى هذا الاسم على حروف لاتينية صغيرة وأرقام والشرطة السفلى فقط. ستحول الشرطات السفلى إلى شرطات عادية عند بناء المسار في صفحة <em>أنشئ محتوى</em>. يجب أن يكون الاسم فريدا.

en: The machine-readable name %type is already taken.
ar: الاسم الموجه للآلة %type مستخدم بالفعل.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
ar: اسم موجه للآلة غير مقبول. من فضل أدخل اسما آخر بدلا من %invalid.

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ar: الملف %file غير محم من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: Database is encoded in UTF-8
ar: قاعدة البيانات بترميز UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ar: لم يستطع دروبال تحديد ما إذا كان  ترميز قاعدة البيانات هو UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ar: قام PostgreSQL بتهيئة نفسه

en: Test result
ar: نتائج الاختبار

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ar: في ملفك %settings_file أعددت @drupal لاستخدام خادم %driver، ولكن تثبيتك الحالي لـPHP لا يدعم هذا النوع من قاعدة البيانات.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
ar: لا يمكن إعداد دروبال بشكل صحيح مع قاعدة البيانات الموجودة. يرجى مراجعة أية أخطاء.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
ar: إعدادات PHP الخاص بك تدعم نوع واحد فقط من قواعد البيانات، لذا تم اختيارها تلقائياً.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
ar: نسخة البي.اش.بي التي تستخدمها لا تدعم PostgreSQL. يجب عليك تحديث نسختك إلى 5.2.11، 5.3.1 أو أكثر.

en: %type_name: Create new content
ar: %type_name: إنشاء محتوى جديد

en: %type_name: Edit own content
ar: %type_name: تحرير محتواه

en: %type_name: Edit any content
ar: %type_name: تحرير المحتويات

en: %type_name: Delete own content
ar: %type_name: يحذف محتوياته

en: %type_name: Delete any content
ar: %type_name: حذف أي محتوى

en: @driver_name settings
ar: إعدادات @driver_name

en: Database file
ar: نوع قاعدة البيانات

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
ar: الإعداد %setting معين حاليا على '%current_value'، ولكنه يجب أن يكون على '%needed_value'. يرجى تغيير ذلك بتشغيل العملية التالية : !query

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Date submitted
ar: تاريخ الإرسال
