LimeSurvey Sync (7.x-1.7) - en to cs translation catalogue (93 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Reset to defaults
cs: Obnovit výchozí nastavení

en: enable
cs: povolit

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Description
cs: Popis

en: more
cs: více

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: view
cs: zobrazit

en: Advanced options
cs: Pokročilé volby

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: none
cs: žádné

en: edit
cs: upravit

en: Save
cs: Uložit

en: Help
cs: Nápověda

en: Summary
cs: Souhrn

en: Node type
cs: Typ uzlu

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Options
cs: Možnosti

en: Node
cs: Uzly

en: Answer
cs: Odpověď

en: All
cs: Vše

en: Never
cs: Nikdy

en: Custom
cs: Vlastní

en: Comment
cs: Komentář

en: Filter
cs: Filtr

en: Warning
cs: Varování

en: 1 day
cs: 1 den

en: download
cs: stažení

en: Desc
cs: Sestupně

en: Other
cs: Jiné

en: Anonymous
cs: Anonym

en: fields
cs: pole

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Successful
cs: Úspěšné

en: Notice
cs: Oznámení

en: Completed
cs: Dokončené

en: width
cs: šířka

en: height
cs: výška

en: !name field is required.
cs: Pole !name je vyžadováno.

en: Questions
cs: Otázky

en: Apply
cs: Použít

en: Form
cs: Formulář

en: Available
cs: K dispozici

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: empty
cs: prázdné

en: Offset
cs: Posun

en: and
cs: a

en: Synchronize
cs: Synchronizovat

en: Answers
cs: Odpovědi

en: translate
cs: přeložit

en: IP address
cs: IP adresa

en: File upload
cs: Nahrát soubor

en: @type %title has been created.
cs: @type %title byl vytvořen.

en: @type %title has been updated.
cs: Aktualizován příspěvek %title (@type).

en: Yes/No
cs: Ano/Ne

en: Node revision
cs: Revize uzlu

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: - All -
cs: - Vše -

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
cs: Typ databáze, ve které budou uloženy data pro @drupal.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
cs: Strojově čitelný název typu obsahu. Tento text bude použit pro vytvoření URL na stránce <em>vytvořit obsah</em>. Tento název může obsahovat pouze malá písmena, čísla a podtržítka. Při vytváření URL budou podtržítka převedeny na pomlčky. Tento název musí být unikátní.

en: The machine-readable name %type is already taken.
cs: Strojově čitelný název %name již existuje.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
cs: Neplatný strojově čitelný název. Je třeba napsat jiný název než %invalid.

en: Copy of the revision from %date.
cs: Kopie revize z %date.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
cs: Soubor %file není chráněn proti změnám a proto je bezpečnostním rizikem. Je třeba změnit práva tohoto souboru, aby nebyl zapisovatelný pro všechny.

en: Database is encoded in UTF-8
cs: Databáze je kódována v UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
cs: Drupal nemůže určit, zda kódování databáze bylo nastaveno na UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
cs: PostgreSQL se samo inicializovalo.

en: Test result
cs: Výsledek testu

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
cs: V %settings_file jste nastavili, aby %drupal používal %driver server, avšak vaše instalace PHP tento typ databáze nepodporuje.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
cs: Drupal nemůže být s existující databází správně nastaven. Odstraňte chyby.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
cs: Chybný strojově čitelný název. Zadejte název jiný než je %invalid.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
cs: Vaše konfigurace PHP podporuje pouze jediný typ databáze, ten byl proto automaticky vybrán.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
cs: Použitá verze PHP má známé potíže s PostgreSQL. Je nutné aktualizovat na PHP 5.2.11, 5.3.1 nebo vyšší.

en: %type_name: Create new content
cs: %type_name: Vytvořit nový obsah

en: %type_name: Edit own content
cs: %type_name: Upravit vlastní obsah

en: %type_name: Edit any content
cs: %type_name: Upravit jakýkoli obsah

en: %type_name: Delete own content
cs: %type_name: Smazat vlastní obsah

en: %type_name: Delete any content
cs: %type_name: Smazat jakýkoli obsah

en: @driver_name settings
cs: @driver_name nastavení

en: Database file
cs: Databázový soubor

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
cs: Nastavení %setting je aktuálně nastaveno na '%current_value', ale musí být '%needed_value'. Změňte to spuštěním následujícího dotazu: !query.

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Date submitted
cs: Datum odeslání

en: Last page
cs: Poslední stránka
