LimeSurvey Sync (7.x-1.7) - en to id translation catalogue (89 entries)

en: Title
id: Judul

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enable
id: hidupkan

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Date
id: Tanggal

en: none
id: tidak ada

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Node type
id: Jenis node

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Statistics
id: Statistik

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Options
id: Opsi

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Never
id: Tidak pernah

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Warning
id: Peringatan

en: Disclaimer
id: Penyangkalan

en: 1 day
id: 1 hari

en: Other
id: Lainnya

en: Anonymous
id: Anonim

en: fields
id: bidang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: create
id: buat

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Successful
id: Berhasil baik

en: Notice
id: Peringatan

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Completed
id: Selesai

en: width
id: lebar

en: height
id: tinggi

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Questions
id: Soal

en: Apply
id: Terapkan

en: Form
id: Formulir

en: @count hours
id: @count jam

en: Available
id: Ketersediaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: empty
id: kosong

en: Offset
id: Letak

en: and
id: dan

en: Synchronize
id: Singkronkan

en: IP address
id: Alamat IP

en: Increase
id: Perbesar

en: Decrease
id: Perkecil

en: File upload
id: Unggah File

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
id: Jenis database di mana data @drupal akan disimpan.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
id: Nama yang akan digunakan sistem untuk mengidentifikasi jenis konten ini. Teks ini akan gunakan sebagai bagian URL pada halaman <em>kirim entri</em> untuk jenis konten ini. Nama ini hanya boleh berisi huruf, angka dan garis bawah. Tanda garis bawah akan dikonversi menjadi tanda minus pada URL form pengiriman. Nama ini harus unik.

en: The machine-readable name %type is already taken.
id: Nama sistem %type sudah ada.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
id: Nama sistem tidak benar. Mohon masukkan selain %invalid.

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
id: Berkas %file tidak terlindungi dari modifikasi dan menimbulkan risiko keamanan. Anda harus mengubah hak akses berkas menjadi tidak dapat ditulis.

en: Database is encoded in UTF-8
id: Database dikodekan dengan UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
id: Drupal tidak bisa mengenali pengkodean database yang ditetapkan ke UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
id: PostgreSQL sudah mengenali dirinya sendiri.

en: Test result
id: Hasil pengujian

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
id: Dalam berkas %settings_file, Anda telah mengkonfigurasi @drupal untuk menggunakan server %driver, namun instalasi PHP Anda saat ini tidak mendukung jenis database tersebut.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
id: Drupal tidak bisa dipasang dengan benar menggunakan database yang ada. Perbaiki dahulu kesalahan-kesalahan yang ada.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Editing
id: Pengeditan

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
id: Pengaturan PHP Anda hanya mendukung jenis database tunggal, karena itu terpilih secara otomatis.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
id: Versi PHP yang anda gunakan memiliki masalah dengan PostgreSQL. Anda harus upgrade ke 5.2.11, 5.3.1 atau lebih.

en: %type_name: Create new content
id: %type_name: Buat konten baru

en: %type_name: Edit own content
id: %type_name: Edit konten milik sendiri

en: %type_name: Edit any content
id: %type_name: Edit konten apapun

en: %type_name: Delete own content
id: %type_name: Hapus konten milik sendiri

en: %type_name: Delete any content
id: %type_name: Hapus konten apapun

en: @driver_name settings
id: Pengaturan @driver_name

en: Database file
id: Berkas database

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
id: Pengaturan %setting sekarang disetel ke '%current_value', tetapi perlu dijadikan '%needed_value'. Ubahlah dengan menjalankan queri berikut: !query

en: Asc
id: Urutan turun

en: Last page
id: Halaman terakhir
