LimeSurvey Sync (7.x-1.8) - en to da translation catalogue (109 entries)

en: Title
da: Titel

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enable
da: aktiver

en: Author
da: Forfatter

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: none
da: ingen

en: edit
da: redigér

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Summary
da: Resumé

en: Section
da: Sektion

en: Node type
da: Indholdstype

en: 1 hour
da: 1 time

en: Statistics
da: Statistik

en: Unknown
da: Ukendt

en: Options
da: Valg

en: Node
da: Indholdselement

en: Activated
da: Aktiveret

en: Answer
da: Svar

en: All
da: Alle

en: Never
da: Aldrig

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment
da: Kommentar

en: Warning
da: Advarsel

en: Disclaimer
da: Fraskrivelse

en: 1 day
da: 1 dag

en: Desc
da: Faldende

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Other
da: Anden

en: Anonymous
da: Anonym

en: fields
da: felter

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Default language
da: Standardsprog

en: Gender
da: Køn

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: create
da: opret

en: install
da: installér

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Successful
da: Lykkedes

en: Notice
da: Notifikation

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Completed
da: Gennemført

en: width
da: bredde

en: height
da: højde

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Apply
da: Udfør

en: 2 hours
da: 2 timer

en: Form
da: Formular

en: @count hours
da: @count timer

en: Available
da: Tilgængelig

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: empty
da: tom

en: Offset
da: Forskydning

en: and
da: og

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Answers
da: Svar

en: translate
da: oversæt

en: IP address
da: IP-adresse

en: File upload
da: Fil upload

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: Yes/No
da: Ja/nej

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Array
da: Liste

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
da: Databasetypen som dine @drupal-data gemmes i.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
da: Indholdstypens systemnavn. Teksten bruges til at bygge URLen til indholdstypens <em>opret indhold</em>-side. Navnet må kun indholde små bogstaver, tal og understregninger. Understregninger omdannes til bindestreger når URLen til <em>opret indhold</em>-siden bygges. Navnet skal være unikt.

en: The machine-readable name %type is already taken.
da: Navnet %type er allerede i brug.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
da: Filen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre filens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Database is encoded in UTF-8
da: Databasen er UTF-8-kodet

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
da: Drupal kunne ikke fastslå, om databasens kodning var sat til UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
da: PostgreSQL har initialiseret sig selv.

en: Test result
da: Testresultat

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
da: I din %settings_file-fil har du konfigureret @drupal til at bruge en %driver-server, men din PHP-installation understøtter pt. ikke denne databasetype.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
da: Drupal kan ikke sættes op med den eksisterende database. Gennemse eventuelle fejlmeddelelser.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Editing
da: Redigering

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
da: Din PHP-konfiguration understøtter kun én databasetype, så den er blevet valgt automatisk.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
da: Din version af PHP har velkendte problemer med PostgreSQL. Du skal opgradere til PHP version 5.2.11, 5.3.1 eller nyere.

en: Failure
da: Fejl

en: Filter results
da: Filtrér resultater

en: %type_name: Create new content
da: %type_name: Opret nyt indhold

en: %type_name: Edit own content
da: %type_name: Redigér eget indhold

en: %type_name: Edit any content
da: %type_name: Redigér alt indhold

en: %type_name: Delete own content
da: %type_name: Slet eget indhold

en: %type_name: Delete any content
da: %type_name: Slet alt indhold

en: @driver_name settings
da: Indstillinger for @driver_name

en: Database file
da: Databasefil

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
da: Indstillingen %setting er i øjeblikket sat til '%current_value', men skal være '%needed_value'. Skift indstillingen ved at køre følgende forespørgsel: !query

en: Asc
da: Stigende

en: File count
da: Filantal

en: Last page
da: Sidste side
