LimeSurvey Sync (7.x-2.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (110 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Reset to defaults
hu: Visszaállítás az alapértelmezésre

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Group
hu: Csoport

en: Closed
hu: Lezárt

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat, vagy beküldési irányelvek

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: view
hu: megtekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: edit
hu: szerkesztés

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Update
hu: Frissítés

en: Open
hu: Nyitott

en: URL
hu: Webcím

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Activated
hu: Bekapcsolt

en: Question
hu: Kérdés

en: All
hu: Mind

en: Up to date
hu: Aktuális

en: Custom
hu: Egyéni

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: 1 day
hu: 1 nap

en: Id
hu: Azonosító

en: Other
hu: Egyéb

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Full
hu: Teljes

en: Gender
hu: Nem

en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: Token
hu: Vezérjel

en: Expired
hu: Lejárt

en: Successful
hu: Sikeres

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Empty
hu: Üres

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Ranking
hu: Rangsor

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: revert
hu: visszaállítás

en: Revision
hu: Változat

en: current revision
hu: aktuális változat

en: Completed
hu: Teljesítve

en: width
hu: szélesség

en: height
hu: magasság

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: !name field is required.
hu: „!name” mezőt ki kell tölteni.

en: 2 hours
hu: 2 óra

en: @count hours
hu: @count óra

en: Participants
hu: Résztvevők

en: Available
hu: Elérhető

en: empty
hu: üres

en: Synchronize
hu: Összehangolás

en: clone
hu: klónozás

en: export
hu: exportálás

en: translate
hu: lefordít

en: IP address
hu: IP-cím

en: Increase
hu: Nagyítás

en: Decrease
hu: Kicsinyítés

en: File upload
hu: Fájlfeltöltés

en: Yes/No
hu: Igen / Nem

en: Array
hu: Tömb

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
hu: @drupal adatok tárolására használt adatbázis típusa.

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
hu: %title @type visszaállítva %revision-date dátumú változatára.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
hu: %title @type %revision-date dátumú változatának törlése megtörtént.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
hu: %file módosítások ellen nem védett, ami biztonsági kockázatot jelent. Nem szabad írási jogot adni erre a fájlra.

en: manage fields
hu: mezők kezelése

en: Database is encoded in UTF-8
hu: Az adatbázis egybevetése UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
hu: A Drupal nem tudta megállapítani, hogy az adatbázis kódolása UTF-8-ra lett-e beállítva.

en: PostgreSQL has initialized itself.
hu: A PostgreSQL inicializálta magát.

en: Test result
hu: Teszteredmény

en: languages
hu: nyelvek

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
hu: <em>@drupal</em> rendszerhez tartozó <em>%settings_file</em> fájlban <em>%driver</em> adatbázis meghajtó lett beállítva, de a PHP telepítés ezt az adatbázis típus nem támogatja.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
hu: A Drupal nem állítható be teljesen a jelenlegi adatbázishoz. A hibaüzeneteket érdemes áttekinteni.

en: manage display
hu: megjelenés beállítása

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
hu: Ha új változat jön létre, egy naplóbejegyzés fogja jelezni a változtatásokat.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
hu: A PHP beállítása csak egyféle adatbázistípust támogat, ezért az automatikusan ki lett választva.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
hu: A használt PHP-változatnak ismert problémái vannak a PostgreSQL-el. PHP frissítése szükséges 5.2.11-ra, 5.3.1-ra vagy újabb változatra.

en: Failure
hu: Sikertelen

en: @driver_name settings
hu: @driver_name beállítások

en: Database file
hu: Adatbázisfájl

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
hu: %setting beállítás értéke jelenleg „%current_value”. A helyes beállítás: „%needed_value”. A változtatáshoz az alábbi lekérdezést kell futtatni: !query

en: 10 min
hu: 10 perc

en: Date submitted
hu: Beküldés dátuma

en: Last page
hu: Utolsó oldal

en: Edit answers
hu: Válaszok szerkesztése

en: px or %
hu: px vagy %

en: synchronize
hu: összehangolás

en: Unknown answer status.
hu: Ismeretlen választípus.
