LimeSurvey Sync (7.x-2.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (103 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Group
sv: Grupp

en: Closed
sv: Stängd

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Settings
sv: Inställningar

en: edit
sv: redigera

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: Unknown
sv: Okänd

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: Question
sv: Fråga

en: All
sv: Alla

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Warning
sv: Varning

en: 1 day
sv: 1 dag

en: Other
sv: Övriga

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: E-Mail
sv: E-post

en: Full
sv: Fullständig

en: Gender
sv: Kön

en: Male
sv: Man

en: Female
sv: Kvinna

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Successful
sv: Lyckades

en: Revert
sv: Återställ

en: Empty
sv: Töm

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: Completed
sv: Slutförd

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: @count hours
sv: @count timmar

en: Participants
sv: Deltagare

en: Available
sv: Tillgänglig

en: empty
sv: tom

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: clone
sv: klona

en: export
sv: exportera

en: translate
sv: översätt

en: IP address
sv: IP-adress

en: Increase
sv: Öka

en: Decrease
sv: Minska

en: File upload
sv: Uppladdning av fil

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
sv: Den typ av databas som din @drupal-data kommer att lagras i.

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
sv: %title (@type) har återställts till versionen från %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
sv: Filen %file är inte skyddad för modifieringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra filens behörigheter så att den inte är skrivbar.

en: Not started
sv: Ej startat

en: manage fields
sv: hantera fält

en: Save options
sv: Spara instäningar

en: Database is encoded in UTF-8
sv: Databasen är kodad i UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
sv: Drupal kunde inte avgöra om kodningen för databasen angavs till UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
sv: PostgreSQL har initialiserat sig självt.

en: Test result
sv: Testresultat

en: Create new @type
sv: Skapa ny @type

en: languages
sv: språk

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sv: I din fil %settings_file har du ställt in att @drupal skall använda en server av typen %driver, men din installation av PHP stöder för närvarande inte denna typ av databas.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
sv: Drupal kunde inte installeras korrekt med den befintliga databasen. Granska eventuella felmeddelanden.

en: manage display
sv: hantera visning

en: Editing
sv: Redigerar

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
sv: Dina PHP-inställningar stöder enbart en enda typ av databas, därför har den valts automatiskt.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
sv: Den version av PHP du använder har kända problem med PostgreSQL. Du måste uppgradera PHP till 5.2.11, 5.3.1 eller högre.

en: @driver_name settings
sv: Inställningar för @driver_name

en: Database file
sv: Databasfil

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
sv: Inställningen %setting är för närvarande angiven som "%current_value", men behöver vara "%needed_value". Ändra detta genom att köra följande databasfråga: !query

en: Last page
sv: Sista sidan

en: px or %
sv: px eller %

en: View own @type
sv: Visa egen @type

en: View any @type
sv: Visa någon @type

en: Delete own @type
sv: Ta bort egen @type

en: Delete any @type
sv: Ta bort någon @type
