LimeSurvey Sync (7.x-3.0-beta1) - en to cy translation catalogue (49 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Reset to defaults
cy: Ailosod i rhagosodiadau

en: delete
cy: dileu

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Value
cy: Gwerth

en: Closed
cy: Ar gau

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: edit
cy: golygu

en: Field
cy: Maes

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: Open
cy: Ar agor

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Question
cy: Cwestiwn

en: All
cy: I gyd

en: Up to date
cy: Yn gyfoes

en: Custom
cy: Addasu

en: Comment
cy: Sylw

en: Table
cy: Tabl

en: Other
cy: Arall

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: You have to specify a valid date.
cy: Rhaid i chi nodi dyddiad dilys.

en: Leave blank for %anonymous.
cy: Gadael yn wag i %anonymous

en: Revert
cy: Dychwelyd

en: Empty
cy: Gwag

en: or
cy: neu

en: Revisions for %title
cy: Diwygiadau i %title

en: revert
cy: dychwelyd

en: Revision
cy: Diwygiad

en: current revision
cy: diwygiad cyfredol

en: !name field is required.
cy: Mae maes !name yn ofynnol.

en: empty
cy: gwag

en: @type: updated %title.
cy: @type: wedi diweddaru %title.

en: @type: added %title.
cy: @type: wedi ychwanegu %title.

en: Yes/No
cy: Ie/Na

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
cy: Y math o gronfa ddata caiff eich data @drupal ei storio ynddo.

en: Copy of the revision from %date.
cy: Copi o'r diwygiad o %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
cy: Mae @type %title wedi ei ddychwelyd yn ôl at ddiwygiad o %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
cy: Mae diwygiad o %revision-date o @type %title wedi cael ei ddileu.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
cy: Nid yw ffeil %file wedi ei amddiffyn rhag addasiadau ac yn risg diogelwch. Mae'n rhaid i chi newid hawliau'r ffeil i fod yn an-ysgrifenadwy.
