LimeSurvey Sync (7.x-3.0-beta1) - en to fa translation catalogue (85 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: delete
fa: حذف

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Group
fa: گروه

en: Closed
fa: بسته شده

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Response
fa: پاسخ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: edit
fa: ویرایش

en: Field
fa: فیلد

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Open
fa: باز

en: Unknown
fa: نامشخص

en: User
fa: کاربر

en: Activated
fa: فعال‌شده

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: All
fa: همه

en: Drupal
fa: دروپال

en: Up to date
fa: به‌روز

en: Custom
fa: سفارشی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Warning
fa: هشدار

en: Id
fa: شناسه

en: Table
fa: جدول

en: Other
fa: ساير

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: You have to specify a valid date.
fa: شما باید یک تاریخ معتبر وارد کنید.

en: Full
fa: کامل

en: Gender
fa: جنسیت

en: Leave blank for %anonymous.
fa: برای %anonymous خالی بگذارید.

en: Token
fa: توکن

en: Expired
fa: منقضی شده

en: Successful
fa: موفقیت آمیز

en: Revert
fa: بازگشت

en: Empty
fa: خالی

en: Not available
fa: در دسترس نیست

en: or
fa: یا

en: Revisions for %title
fa: نسخه‌های %title

en: revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: نسخه

en: current revision
fa: نسخه فعلی

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: width
fa: عرض

en: height
fa: ارتفاع

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Form
fa: فرم

en: @count hours
fa: @count ساعت

en: Participants
fa: مشارکت‌کننده‌گان

en: Available
fa: در دسترس

en: empty
fa: خالی

en: @type: updated %title.
fa: @type: %title به‌روز شد.

en: @type: added %title.
fa: @type: %title اضافه شد.

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Yes/No
fa: بله/خیر

en: Array
fa: آرایه

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
fa: نوع پایگاه داده‌ای که داده‌های @drupal در آن نگهداری می‌شود.

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fa: @type %title به نسخه %revision-date برگشت.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fa: نسخه @type %title از %revision-date حذف شد.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fa: فایل %file در مقابل ویرایش محافظت نمی‌شود و این یک ضعف امنیتی است. شما باید مجوزهای این پوشه را به غیرقابل نوشتن تغییر دهید.

en: Database is encoded in UTF-8
fa: پایگاه داده به UTF-8 کد گذاری شده است

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
fa: دروپال نتوانست مشخص نماید که کدگذاری پایگاه داده به UTF-8 تنظیم شده است یا نه.

en: PostgreSQL has initialized itself.
fa: PostgreSQL خود را راه‌اندازی نموده است.

en: Test result
fa: نتیجه آزمایش

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fa: در %settings_file شما، پیکربندی شده است که @drupal از سرور %driver استفاده کند، در حالیکه PHP نصب شده شما از این نوع پایگاه داده پشتیبانی نمی‌کند.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
fa: دروپال نتوانست بر روی پایگاه داده فعلی به درستی نصب شود. لطفا موارد خطا را بازبینی نمایید.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
fa: تنظیمات PHP  شما فقط یک نوع پایگاه داده را پشتیبانی می‌کند لذا فقط آن انتخاب شده است.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
fa: نسحه PHP که شما از آن استفاده می‌کنید مشکلات شناخته شده‌ای با PostgreSQL دارد. شما باید آنرا به PHP نسخه  5.2.11, 5.3.1  یا بالاتر ارتقا دهید.

en: Failure
fa: شکست

en: @driver_name settings
fa: تنظیمات @driver_name

en: Database file
fa: فایل پایگاه داده

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
fa: مقدار فعلی %setting، به '%current_value' تنظیم شده است، اما باید '%needed_value' باشد. آن را با اجرای این query تغییر دهید: !query

en: Synchronized
fa: همگام شده

en: Admin info
fa: اطلاعات مدیر
