LimeSurvey Sync (7.x-3.0-beta1) - en to th translation catalogue (61 entries)

en: Title
th: หัวข้อ

en: Reset to defaults
th: กลับไปใช้ค่าเริ่มต้น

en: delete
th: ลบ

en: Delete
th: ลบ

en: Value
th: ค่า

en: Closed
th: ปิด

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: edit
th: แก้ไข

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: Save
th: บันทึก

en: Open
th: เปิด

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Question
th: คำถาม

en: Answer
th: คำตอบ

en: All
th: ทั้งหมด

en: Up to date
th: รุ่นล่าสุด

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Warning
th: การเตือน

en: Table
th: ตาราง

en: Other
th: อื่นๆ

en: You have to specify a valid date.
th: ท่านต้องกำหนดวันที่ให้ถูกต้อง

en: Leave blank for %anonymous.
th: ปล่อยว่างสำหรับ %anonymous

en: Expired
th: หมดอายุ

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Not available
th: ไม่พร้อม

en: or
th: หรือ

en: Revisions for %title
th: การปรับปรุงรุ่นของ %title

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Revision
th: รุ่น

en: current revision
th: รุ่นปัจจุบัน

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: width
th: ความกว้าง

en: height
th: ความสูง

en: !name field is required.
th: ช่อง !name จำเป็นต้องกรอก

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: empty
th: ว่างเปล่า

en: @type: updated %title.
th: @type: ปรับปรุง %title.

en: @type: added %title.
th: @type: เพิ่ม %title.

en: IP address
th: ที่อยู IP

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
th: ชนิดของฐานข้อมูลที่ข้อมูล @drupal ของคุณจะถูกเก็บไว้

en: Copy of the revision from %date.
th: ชุดคัดลอกของรุ่นปรับปรุงจาก %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
th: @type %title ถูกแก้ไขรุ่นกลับเป็นรุ่น %revision-date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
th: ลบรุ่น %revision-date ของ @type %title แล้ว

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
th: แฟ้ม %file ไม่มีการป้องกันการแก้ไข และอาจเป็นช่องโหว่ด้านความปลอดภัย คุณต้องแก้สิทธิ์การเขียนไฟล์ไม่ให้ผู้อื่นเขียนได้

en: Database is encoded in UTF-8
th: ฐานข้อมูลเข้ารหัสแบบ UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
th: Drupal ไม่สามารถตรวจสอบการเข้าหรัสของฐานข้อมูลได้จึงใช้ UTF-8 โดยปริยาย

en: PostgreSQL has initialized itself.
th: PostgreSQL ตัดตั้งตัวเองแล้ว

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
th: ไฟล์ %settings_file ระบุให้ @drupal ใช้ %driver อย่างไรก็ตาม PHP ที่ใช้งานไม่สนับสนุนฐานข้อมูลนี้

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
th: Drupal ไม่สามารถติดตั้งกับฐานข้อมูล กรุณาแก้ไขปัญหา

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
th: PHP ของคุณสนับสนุนฐานข้อมูลประเภทเดียว ดังนั้นตัวเลือกนี้จึงถูกเลือกโดนอัตโนมัติ

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
th: PHP รุ่นที่คุณใช้มีปัญหากับ PostgreSQL คุณต้องอัปเกรด PP เป็นรุ่น 5.2.11, 5.3.1 หรือดีกว่า

en: @driver_name settings
th: การตั้งค่า @driver_name

en: Database file
th: ไฟล์ฐานข้อมูล

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
th: ค่า %setting ถูกตั้งค่าเป็น '%current_value' แต่ต้องเป็น '%needed_value' กรุณาเปลี่ยนค่านี้โดยเรียกคิวรี่: !query
