LimeSurvey Sync (7.x-3.0) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Group
ja: グループ

en: Closed
ja: クローズド

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Response
ja: レスポンス

en: Settings
ja: 設定

en: edit
ja: 編集

en: Field
ja: フィールド

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Open
ja: オープン

en: Unknown
ja: 不明

en: User
ja: ユーザー

en: Activated
ja: アクティベート

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Up to date
ja: 最新

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Warning
ja: 警告

en: Id
ja: ID

en: Table
ja: テーブル

en: Other
ja: その他

en: Anonymous
ja: 匿名

en: You have to specify a valid date.
ja: 正しい日付を指定する必要があります。

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Token
ja: トークン

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Successful
ja: 成功

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: Not available
ja: 利用不可

en: or
ja: または

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Completed
ja: 完了

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Form
ja: フォーム

en: Participants
ja: 参加者

en: Available
ja: 利用可能

en: empty
ja: 空

en: @type: updated %title.
ja: @type: %titleが更新されました。

en: @type: added %title.
ja: @type: %titleが追加されました。

en: Sync status
ja: 状態を同期

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Array
ja: 配列

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ja: @drupalのデータを保存するデータベースのタイプを指定してください。

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
ja: @type %title は %revision-date 時点のリビジョンに戻されました。

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ja: @type %title の %revision-date 時点のリビジョンが削除されました。

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ja: ファイル %file は変更に対して保護されていないため、セキュリティー上の危険性があります。 ファイルのパーミッションを書き込み禁止に変更してください。

en: Database is encoded in UTF-8
ja: データベースのエンコードはUTF-8です

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ja: データベースのエンコーディングがUTF-8に設定されているかどうかを判定できませんでした

en: PostgreSQL has initialized itself.
ja: PostgreSQLが初期化を行いました。

en: Test result
ja: テスト結果

en: languages
ja: 言語

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ja: あなたは @drupal を使うために %settings_file ファイルで %driver サーバーを選択しましたが、あなたのPHPはこのタイプのデータベースを利用できません。

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
ja: 現存するデータベースではDrupalを正しくセットアップすることができません。全てのエラーを修正してください。

en: Editing
ja: 編集

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
ja: 条件を評価するエンティティーを指定してください。

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
ja: あなたのPHPの設定は シングルデータベースのみをサポートしているため、自動的にこれが選択されました。

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
ja: お使いの PHP のバージョンには、PostgreSQL に関連する既知の問題があります。PHP を 5.2.11, 5.3.1 またはそれ以上にアップグレードする必要があります。

en: @driver_name settings
ja: @driver_name の設定

en: Database file
ja: データベースファイル

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
ja: %setting の設定は、現在 '%current_value' に設定されていますが、'%needed_value' にする必要があります。次のクエリーを実行して変更して下さい。 !query

en: Date submitted
ja: 送信日時

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Admin info
ja: 管理者情報
