Ray Enterprise Translation (7.x-5.04) - en to nl translation catalogue (105 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Next
nl: Volgende

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: content
nl: inhoud

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Download
nl: Downloaden

en: Go
nl: Filter

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Settings
nl: Instellingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Views
nl: Overzichten

en: Sync
nl: Synchroniseren

en: Manage
nl: Beheren

en: Refresh
nl: Verversen

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Upload
nl: Uploaden

en: content types
nl: inhoudstypen

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Fields
nl: Velden

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Current
nl: Huidige

en: Inactive
nl: Inactief

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Profile
nl: Profiel

en: second
nl: tweede

en: seconds
nl: seconden

en: minute
nl: minuut

en: Key
nl: Sleutel

en: ago
nl: geleden

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: @time ago
nl: @time geleden

en: day
nl: dag

en: month
nl: maand

en: year
nl: jaar

en: hour
nl: uur

en: Entity
nl: Entiteit

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: Production
nl: Productie

en: Reset to Defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: New
nl: Nieuwe

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Multilingual
nl: Meertalig

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Translation
nl: Vertaling

en: Blocks
nl: Blokken

en: Menus
nl: Menu's

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Usage
nl: Gebruik

en: Data
nl: Gegevens

en: Finish
nl: Voltooien

en: and
nl: en

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Translate
nl: Vertalen

en: Profile Name
nl: Profielnaam

en: Advanced Search
nl: Uitgebreid zoeken

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Config
nl: Instellen

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: In Progress
nl: In behandeling

en: Never cache
nl: Nooit cachen

en: Go to
nl: Ga naar

en: Progress
nl: Voortgang

en: profiles
nl: profielen

en: Delete selected content
nl: Geselecteerde inhoud verwijderen

en: within
nl: binnen

en: Recent log messages
nl: Recente logberichten

en: Existing
nl: Bestaande

en: %language translation strings added: !add, updated: !update, deleted: !delete.
nl: %language tekenreeksen toegevoegd: !add, bijgewerkt: !update, verwijderd: !delete.

en: One project updated: @projects. | @count projects updated: @projects.
nl[0]: Een project bijgewerkt: @projects.
nl[1]: @count projecten bijgewerkt: @projects.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. See !log_messages for details. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML. See !log_messages for details.
nl[0]: Een tekenreeks is overgeslagen omdat deze niet-toegestane HTML bevat. Zie !log_messages voor details.
nl[1]: @count tekenreeksen zijn overgeslagen omdat deze niet-toegestane HTML bevatten. Zie !log_messages voor details.

en: Translations of one project were not imported: @projects. | Translations of @count projects were not imported: @projects
nl[0]: Vertalingen van één project werden niet geïmporteerd: @projects.
nl[1]: Vertalingen van @count projecten werden niet geïmporteerd: @projects

en: blocks
nl: blokken

en: recommended
nl: aanbevolen

en: Language detection and selection
nl: Taaldetectie en -selectie

en: Update URL
nl: URL voor bewerken

en: menus
nl: menu's

en: Configuration Translation
nl: Configuratievertaling

en: results per page
nl: resultaten per pagina

en: Translate @type
nl: @type vertalen
