Lingotek Translation (7.x-5.06) - en to ja translation catalogue (98 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Logging
ja: ログ記録

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Project
ja: プロジェクト

en: Download
ja: ダウンロード

en: Go
ja: 実行

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: Password
ja: パスワード

en: Settings
ja: 設定

en: Save
ja: 保存

en: week
ja: 週

en: Views
ja: ビュー

en: Manage
ja: 管理

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Status:
ja: 状態:

en: Unknown
ja: 不明

en: Upload
ja: アップロード

en: content types
ja: コンテンツタイプ

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Custom
ja: カスタム

en: Published
ja: 掲載

en: Fields
ja: フィールド

en: Advanced
ja: 高度

en: Current
ja: 現在

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Profile
ja: プロフィール

en: second
ja: 2番目

en: seconds
ja: 秒

en: minute
ja: 分

en: Key
ja: キー

en: @time ago
ja: @time 前

en: day
ja: 日

en: month
ja: 月

en: year
ja: 年

en: hour
ja: 時間

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Entity
ja: エンティティ

en: Production
ja: 運用中

en: New
ja: 新

en: Translations
ja: 翻訳

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Translation
ja: 翻訳

en: Blocks
ja: ブロック

en: Menus
ja: メニュー

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Usage
ja: 使用方法

en: Developer Tools
ja: 開発者ツール

en: Account
ja: アカウント

en: Data
ja: データ

en: Finish
ja: 終了

en: and
ja: かつ

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Translate
ja: 翻訳

en: Profile Name
ja: プロフィール名

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Config
ja: 設定

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: In Progress
ja: 解答中

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: profiles
ja: プロフィール

en: Delete selected content
ja: 選択されたコンテンツの削除

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Workbench
ja: ワークベンチ

en: blocks
ja: ブロック

en: recommended
ja: 推薦

en: Language detection and selection
ja: 言語の判別と選択

en: menus
ja: メニュー

en: Configuration Translation
ja: 構成の翻訳

en: Disassociate
ja: 分離する

en: Show language label on node pages
ja: ノードページに言語ラベルを表示します

en: Some features may not be available without an
ja: 一部の機能は有効になる前提が

en: Translate @type
ja: @typeを翻訳
