Lingotek Translation (7.x-7.00) - en to id translation catalogue (83 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Logging
id: Pengelogan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Project
id: Proyek

en: Download
id: Unduh

en: Go
id: Cari

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: Password
id: Sandi

en: Settings
id: Pengaturan

en: (none)
id: (tidak ada)

en: Save
id: Simpan

en: Views
id: View

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Upload
id: Unggah

en: content types
id: jenis-jenis konten

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Module
id: Modul

en: Never
id: Tidak pernah

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Fields
id: Bidang isian

en: N/A
id: T/T

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Current
id: Saat ini

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Profile
id: Profil

en: second
id: detik

en: minute
id: menit

en: Key
id: Kunci

en: ago
id: yang lalu

en: Source
id: Sumber

en: Community
id: Komunitas

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: day
id: hari

en: month
id: bulan

en: year
id: tahun

en: hour
id: jam

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Entity
id: Entitas

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: New
id: Baru

en: Translations
id: Terjemahan

en: Multilingual
id: Multi bahasa

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Translation
id: Terjemahan

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Usage
id: Penggunaan

en: Context
id: Kontek

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Account
id: Keanggotaan

en: Finish
id: Selesai

en: Translate
id: Terjemahkan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Never cache
id: Tidak pernah cache

en: All text groups
id: Semua kelompok teks

en: Built-in interface
id: Teks bawaan

en: Delete selected content
id: Hapus konten yang dipilih
