Lingotek Translation (7.x-7.07) - en to fr translation catalogue (107 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Logging
fr: Journalisation

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Project
fr: Projet

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Password
fr: Mot de passe

en: Settings
fr: Paramètres

en: (none)
fr: (aucun)

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: week
fr: semaine

en: Views
fr: Vues

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Status:
fr: Statut :

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Upload
fr: Transférer

en: content types
fr: types de contenu

en: Utility
fr: Utilité

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Never
fr: Jamais

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: Fields
fr: Champs

en: Advanced
fr: Avancé

en: Current
fr: Actuel

en: Inactive
fr: Inactif

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Profile
fr: Profil

en: second
fr: seconde

en: seconds
fr: secondes

en: Key
fr: Clef

en: ago
fr: il y a

en: Community
fr: Communauté

en: @time ago
fr: il y a @time

en: day
fr: jour

en: month
fr: mois

en: year
fr: année

en: hour
fr: heure

en: Workflow
fr: Processus

en: Entity
fr: Entité

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Workflow Name
fr: Nom du processus

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: New
fr: Nouveau

en: Translations
fr: Traductions

en: Multilingual
fr: Multilingue

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Translation
fr: Traduction

en: Blocks
fr: Blocs

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Usage
fr: Utilisation

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Context
fr: Contexte

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Account
fr: Compte

en: Data
fr: Données

en: Finish
fr: Finir

en: Preferences
fr: Préférences

en: Translate
fr: Traduire

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: Advanced Search
fr: Recherche Avancée

en: Uploaded
fr: Transféré

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: In progress
fr: En cours

en: Config
fr: Configuration

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Go to
fr: Aller sur

en: All text groups
fr: Tous les groupes de texte

en: Built-in interface
fr: Interface utilisateur

en: Progress
fr: Progression

en: not enabled
fr: désactivé

en: profiles
fr: profils

en: Delete selected content
fr: Supprimer le contenu sélectionné

en: progress
fr: progression

en: Existing
fr: Existant

en: Language detection and selection
fr: Détection et sélection de la langue

en: Update URL
fr: URL de mise à jour

en: Configuration Translation
fr: Traduction de la configuration

en: results per page
fr: résultats par page

en: Translate @type
fr: Traduire @type
