Ray Enterprise Translation (7.x-7.20) - en to pt translation catalogue (104 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Seguinte

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Logging
pt: Registos

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Project
pt: Projecto

en: Download
pt: Descarregar

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Password
pt: Senha

en: Settings
pt: Definições

en: (none)
pt: (nenhum)

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: week
pt: semana

en: Manage
pt: Gerir

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Status:
pt: Estado:

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: content types
pt: tipos de conteúdo

en: Utility
pt: Utilidade

en: Error
pt: Erro

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Module
pt: Módulo

en: Never
pt: Nunca

en: Published
pt: Publicado

en: Location
pt: Localização

en: Fields
pt: Campos

en: N/A
pt: N/D

en: Advanced
pt: Avançado

en: Current
pt: Atual

en: Inactive
pt: Inativo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Profile
pt: Perfil

en: second
pt: segundo

en: seconds
pt: segundos

en: minute
pt: minuto

en: Key
pt: Chave

en: Source
pt: Fonte

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: day
pt: dia

en: month
pt: mês

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Entity
pt: Entidade

en: Workflow Name
pt: Nome do fluxo de trabalho

en: Production
pt: Produção

en: New
pt: Novo

en: Translations
pt: Traduções

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Webforms
pt: Formulários

en: Webform
pt: Formulário

en: Translation
pt: Tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Usage
pt: Utilização

en: Context
pt: Contexto

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Account
pt: Conta

en: Data
pt: Dados

en: Finish
pt: Finalizar

en: Translate
pt: Traduzir

en: Profile Name
pt: Nome do perfil

en: Uploaded
pt: Carregado

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Config
pt: Configurar

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Finished with an error.
pt: Terminou com um erro.

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: All text groups
pt: Todos os grupos de texto

en: Built-in interface
pt: Interface interno

en: Progress
pt: Progresso

en: profiles
pt: perfis

en: Delete selected content
pt: Eliminar o conteúdo selecionado

en: Secret
pt: Segredo

en: Edit Settings
pt: Editar configurações

en: progress
pt: progresso

en: Workbench
pt: Mesa de trabalho

en: Existing
pt: Existente

en: Language detection and selection
pt: Deteção e seleção de idioma

en: Update URL
pt: Atualizar URL

en: Configuration Translation
pt: Tradução de Configuração

en: Translate @type
pt: Traduzir @type
