Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to cs translation catalogue (49 entries)

en: Operations
cs: Operace

en: Type
cs: Typ

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Tag
cs: Štítek

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Weight
cs: Váha

en: none
cs: žádné

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Upload
cs: Nahrát

en: Options
cs: Možnosti

en: Node
cs: Uzly

en: Page
cs: Stránka

en: Fields
cs: Pole

en: Click here
cs: Klikněte zde

en: Set name
cs: Jméno sady

en: Desc
cs: Sestupně

en: Example
cs: Příklad

en: here
cs: zde

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Source
cs: Zdroj

en: Definition
cs: Definice

en: Relationship
cs: Vztah

en: !name field is required.
cs: Pole !name je vyžadováno.

en: Automatic
cs: Automatické

en: Apply
cs: Použít

en: Examples
cs: Příklady

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: Translation
cs: Překlad

en: Add field
cs: Přidat pole

en: Audio file
cs: Zvukový soubor

en: Permitted upload file extensions
cs: Povolené přípony souboru

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
cs: Přípony, které jsou pro nahrávání do tohoto pole povolené. Oddělte jednotlivé přípony mezerou a neuvádějte tečku na začátku. Pokud necháte prázdné, uživatelé budou moci nahrát soubory s libovolnou příponou.

en: Maximum upload size per file
cs: Maximální velikost jednoho souboru

en: The file could not be uploaded.
cs: Soubor nelze nahrát.

en: Unknown language
cs: Neznámý jazyk

en: Current user's language
cs: Aktuální jazyk uživatele

en: Default site language
cs: Výchozí jazyk webu

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
cs: Strojově čitelný název může obsahovat pouze malá písmena, podtržítka a čísla.

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
cs: Volitelný podadresář složky "%directory", kde budou soubory uloženy. Neuvádějte počáteční ani koncová lomítka.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
cs: Specifikujte omezení velikosti pro jednotlivé soubory. Zadejte hodnoty ve tvaru "512" (bajty), "80K" (kilobajty) nebo "50M" (megabajty). Pokud necháte prázdné, velikost nahrávaných souborů bude omezena pouze nastavením maximálního objemu odeslaných dat (max_post_size) a nahrávaných souborů (upload_max_filesize) v PHP (aktuální omezení <strong>%limit</strong>).

en: Asc
cs: Vzestupně
