Lingwo - Collaborative dictionary (7.x-1.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (57 entries)

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Tag
hu: Címke

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Weight
hu: Súly

en: none
hu: nincs

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Listen
hu: Meghallgatás

en: Audio
hu: Hanganyag

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Node
hu: Tartalom

en: Page
hu: Oldal

en: Fields
hu: Mezők

en: Click here
hu: Ide kell kattintani

en: Set name
hu: Név beállítása

en: Desc
hu: Csökk

en: Example
hu: Példa

en: here
hu: ide

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Source
hu: Forrás

en: Definition
hu: Magyarázat

en: Relationship
hu: Kapcsolat

en: !name field is required.
hu: „!name” mezőt ki kell tölteni.

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Examples
hu: Példák

en: Enter the terms you wish to search for.
hu: A keresendő kifejezések megadása.

en: Translation
hu: Fordítás

en: Add field
hu: Mező hozzáadása

en: Audio file
hu: Hangfájl

en: Enabled fields
hu: Engedélyezett mezők

en: Permitted upload file extensions
hu: Feltöltött fájlok engedélyezett kiterjesztései

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
hu: Kiterjesztések amiket a felhasználó a feltöltésnél használhat. A kiterjesztéseket szóközzel kell elválasztani és nem kell előttük pontot alkalmazni. Üresen hagyva bármilyen kiterjesztés feltöltését engedélyezi.

en: Maximum upload size per file
hu: Legnagyobb feltölthető méret fájlonként

en: The file could not be uploaded.
hu: A fájl nem tölthető fel.

en: Unknown language
hu: Ismeretlen nyelv

en: Current user's language
hu: Aktuális felhasználó nyelve

en: Default site language
hu: A webhely alapértelmezés szerinti nyelve

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: A programok által használt név csak kisbetűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat.

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
hu: Lehetséges alkönyvtár a fájlok tárolására szolgáló „%directory” könyvtáron belül. Bevezető és záró perjelek használata tilos.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
hu: A fájlonként alkalmazott méretkorlát meghatározása. Az engedélyezett fájlméret korlátozáshoz az értéket „512” (bájt), „80K” (kilobájt) or „50M” (megabájt) formában kell megadni. Üresen hagyva a fájlméretet csak a PHP legnagyobb beküldési és fájlfeltöltési mérete fogja korlátozni (a jelenlegi korlát <strong>%limit</strong>).

en: Difference
hu: Különbség

en: Asc
hu: Növ

en: Add value
hu: Érték hozzáadása

en: IPA: International Phonetic Alphabet
hu: IPA: Nemzetközi fonetikai abc

en: IPA (International Phonetic Alphabet)
hu: IPA (Nemzetközi fonetikai abc)
